به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

معدن طلای زره شوران تکاب واحد نمونه معدنی کشور معرفی شد

به اشتراک بگذارید
مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری طلای زره شوران تکاب گفت: این واحد تولیدی توانسته است در سال جاری برای نخستین بار عنوان واحد نمونه معدنی کشور را کسب کند.
معدن طلای زره شوران تکاب واحد نمونه معدنی کشور معرفی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا حسینقلی قوانلو افزود: معدن طلای زره شوران تکاب هفته گذشته در آیینی که به مناسبت بزرگداشت روز صنعت و معدن در تهران برگزار شد لوح تقدیر و تندیس ویژه ای را از دکتر روحانی رییس جمهوری به همین مناسبت دریافت کرد.

وی گفت: مجتمع طلای زره شوران از جمله طرح های مهم معدنی کشور است که در فاز اول، دارای ظرفیت تولید سالانه سه تن طلا است که ظرف چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

قوانلو افزود: مجتمع طلای زرشوران در فاز دوم و با اجرای طرح توسعه به شش تن ظرفیت سالانه دست پیدا می کند و با اجرای این طرح که عملیات آن هم اکنون آغاز شده است ایران به بزرگترین تولید کننده طلا در خاورمیانه تبدیل می شود.

وی یادآور شد: برای توسعه این معدن و افزایش ظرفیت تولید آن 4.5 میلیون یورو و 950 میلیارد ریال سرمایه گذاری در کمیته سرمایه گذاری شرکت ایمیدرو به تصویب رسیده است.

قوانلو با بیان اینکه ذخایر کشف شده فعلی برای تولید شش تن طلا تا 14 سال قابل تامین است افزود: در زمان حاضر، اکتشافات تکمیلی انجام می شود و مناقصه حفاری های تکمیلی برای انتخاب پیمانکار صورت گرفته است که بزودی عملیات حفاری اکتشافی 10 هزار متر اجرایی می شود.

وی با اشاره به استفاده از فناوری های بومی در ساخت این کارخانه یادآور شد: این کارخانه در نوع خود نخستین کارخانه بومی بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد تولید طلای کشور به شمار می رود و فرآوری طلا در آن با روش شیمیایی انجام می گیرد که توسط یک شرکت ایرانی ابداع و به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: برای فاز نخست اجرای این طرح نیز تاکنون 835 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 15.2 میلیون ریال سرمایه گذاری ارزی صورت گرفته است.

قوانلو اضافه کرد: کارخانه سه تنی طلای زره شوران به عنوان بزرگترین کارخانه طلای خاورمیانه، اکنون مراحل پایانی تست سرد را می گذراند و پیش بینی شده نخستین شمش طلا بزودی در آن تولید شود.

وی ادامه داد: این کارخانه طی سه ماه پس از تولید، به ظرفیت اسمی تولید روزانه 10 کیلوگرم طلا می رسد.

به گفته قوانلو در این کارخانه همچنین همزمان یک تن و 250 کیلوگرم نقره و 500 کیلوگرم جیوه در سال تولید می شود.

قوانلو یادآور شد: طرح طلای زره شوران به دلیل سرعت در اجرا، استفاده از فناوری های بومی به عنوان یکی از طرح های برتر کشور شناخته شده است .

معدن طلای زره شوران در 35 کیلومتری شهر تکاب در آذربایجان غربی در 15 کیلومتری مجموعه جهانی باستانی تخت سلیمان قرار دارد.

ذخایر کانسگ طلای معدن زره شوران تکاب، 11 میلیون تن با عیار هفت تا 9 گرم در هر تن برآورد می شود که یکی از ارزشمندترین معادن شناخته شده کشور محسوب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن ،زمین شناسی وصنایع وابسته و دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات راهسازی ، عمران ،ریلی و جاده ای توسطشرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران