به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

فناوری تبدیل سنگ به فلز، نیاز معدن آنتیموان تربت جام

به اشتراک بگذارید
غنی ترین معدن آنتیموان کشور در شهرستان تربت جام استان خراسان رضوی فاقد فناوری تبدیل سنگ به فلز برای خلاصی از خام فروشی است.
فناوری تبدیل سنگ به فلز، نیاز معدن آنتیموان تربت جام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا،  خراسان رضوی از استانهای مطرح کشور در زمینه برخورداری از انواع سنگ های معدنی است که بخش قابل توجهی از آنها به صورت خام به استانهای دیگر یا خارج از کشور ارسال می شود.

آنتیموان نیز در کنار سایر ذخایر معدنی مانند سنگ آهن خراسان رضوی به صورت خام به فروش می رسد که هم ظلم بزرگی به سرمایه های داخلی است و هم فرصت اشتغال و توسعه تولید ملی را از ملت می گیرد.

مسوولان ذیربط نیز بر توقف خام فروشی با ایجاد مشوق ها و سیاست هایی همچون سیاست های تسهیلاتی – تزریقاتی تاکید دارند اما در این میان فناوری و دانش فرآوری برخی مواد معدنی هنوز در کشور وجود ندارد که معادن آنتیموان تربت جام از این گونه مواد معدنی به شمار می رود.

آنتیموان از گذشته های دور شناخته شده بود، این عنصر یا شبه فلز گاهی به صورت آزاد در طبیعت یافت شده اما به طور عمده از کانی های استیبنایت و والنتینایت استخراج می شود.

کاربرد این سنگ معدنی پس از فرآوری در صنایعی از جمله تولید آلیاژهای سربی در باتری های انباره ای، ساخت آلیاژ جعبه دنده، ساخت وسایل مقاوم در برابر آتش، کبریت سازی، رنگ بر شیشه، تولید صفحه تلویزیون و صنایع پلاستیکی و پلیمری دیگر به کار می رود.

شناخته ترین نوع مصرف آنتیموان در باتری های خودرو است اما صاحبان صنایع خودروسازی در کشور از آنجا که هنوز به فناوری تبدیل سنگ آنتیموان به فلز دست نیافته اند، از فلزهای وارداتی آنتیموان برای ساخت باتری خودرو بهره می گیرند.

شواهد نشان می دهد حدود 50 سال قبل آلمانی ها به صورت غیر مجاز سنگهای معدنی آنتیموان تربت جام را استخراج و به خارج از کشور انتقال می دادند اما بعد از انقلاب اسلامی و احیای معادن، بخش خصوصی با نظارت دولت برای استخراج و بهره برداری اصولی آنتیموان در این منطقه سرمایه گذاری کرد و اکنون کار استخراج و صادرات آنتیموان را انجام می دهد.

به گفته مدیر فنی شرکت بازرگانی ˈپارت گوال گیتیˈ که شرکت بهره برداری سنگ آنتیموان تربت جام می باشد، این معدن در 45 کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در روستای چشمه جوهر قرار دارد و گستره این محدوده معدنی 10.3 کیلومتر مربع است.

ˈامیر آقاییˈ افزود: ذخیره قطعی این معدن 12 هزار تن آنتیموان، میزان استخراج سالانه آن هزار و 500 تن و نوع سنگ آن، کانی سولفید آنتیموان در سنگ بستر کربناته با عیار 25 درصد می باشد.

وی اظهار کرد: سه نقطه استخراجی برای معدن آنتیموان تربت جام تعریف شده که شامل یک نقطه روباز و دو نقطه زیرزمینی است و حداقل عیار فروش این سنگ هفت درصد می باشد.

او گفت: بزرگی و میزان ذخیره معدن آنتیموان تربت جام در حد متوسط است و تاکنون یک کار اکتشافی کلی تا عمق 150 متر روی آن انجام شده که منجر به ایجاد کارگاه های استخراجی روباز آن گردیده و تا دو ماه آینده استخراج در عمق بیشتر این معدن آغاز می شود.

آقایی افزود: هم اکنون 15 نفر در معدن آنتیموان تربت جام فعالیت دارند که در صورت افزایش میزان استخراج این تعداد به 50 نفر می رسد.

وی اظهار کرد: میزان سرمایه گذاری اولیه شرکت ˈپارت گوال گیتیˈ 25 میلیارد ریال است که در سال آینده برای گسترش استخراج از معدن 20 میلیارد ریال دیگر نیز سرمایه گذاری می شود.

آقایی گفت: نمونه دیگر معدن آنتیموان تربت جام در منطقه سیستان قرار دارد اما شرکت پارت گوال گیتی نخستین سرمایه گذار بخش خصوصی در معادن آنتیموان کشور است.

وی با بیان اینکه 100 درصد سنگ آنتیموان استخراجی این شرکت به کشور چین صادر می شود، افزود: صنایع داخلی که برای تولید نیاز به آنیتموان دارند مانند شرکت صباباتری فلز آنتیموان مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد می کنند.

وی اظهار کرد: هنوز دانش فنی برای فرآوری سنگ آنتیموان و تبدیل آن به فلز در کشور وجود ندارد لذا شرکت هایی مانند صباباتری برای تولید باتری خودرو فلز آنتیموان را از کشورهای دیگر وارد می کنند.

مدیر فنی شرکت بازرگانی پارت گوال گیتی گفت: اقدامات مقدماتی در زمینه سرمایه گذاری برای فرآوری سنگ آنتیموان تربت جام از سوی این شرکت انجام گرفته تا با فناوری آن از خام فروشی این ماده معدنی جلوگیری نمود.

وی بزرگترین مانع برای فرآوری آنتیموان را کمبود سرمایه عنوان و بیان کرد: استفاده از تسهیلات شرط اول سرمایه گذاری صنعتی است اما روند طولانی گرفتن تسهیلات بانکی و عدم اطمینان از نتیجه کار، رغبت سرمایه گذاری در این بخش را از سرمایه گذاران می گیرد.

وی افزود: تبدیل سنگ آنتیموان به فلز در تربت جام 60 میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد که باید بسیاری از آن از طریق تسهیلات بانکی تامین شود اما گرفتن این تسهیلات بسیار دشوار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در سه ماهه اول امسال چهار هزار و 400 میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی استان اختصاص یافت.

ˈراضیه علیرضاییˈ افزود: تسهیلات اولیه ابلاغ شد اما به دلیل پاره ای مشکلات این مبلغ هنوز به طور کامل تخصیص نیافته است.

وی بیان کرد: در سفر اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت به مشهد، مشکل واحدهای تولیدی خراسان رضوی و کمبود نقدینگی آنها مطرح و مقرر شد موانع موجود برای دریافت تسهیلات بانکی برداشته شود.

وی گفت: در بسته سیاست های خروج از رکود که از سوی دولت ارائه شده است راهکار هایی برای افزایش توان تسهیلات دهی بانکها در نظر گرفته شده که در آینده نزدیک نتیجه آن را خواهیم دید.

او با بیان اینکه کمبود نقدینگی مشکل اغلب واحدهای تولیدی در کشور است، افزود: به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در این شرایط که دولت بودجه کافی و بانکها منابع مالی برای تسهیلات ندارند باید تولیدکنندگان هرآنچه می توانند نقدینگی را تامین کنند تا اقتصاد رونق گیرد زیرا امید دولت برای رونق اقتصاد به بخش خصوصی و همت تولیدکنندگان است.

علیرضایی با تاکید بر ارتباط بیشتر بین صنعت و دانشگاه گفت: رفع نقص دانش فنی برای فرآوری مواد معدنی در کشور نیازمند ارتباط مستمر بین صنعتگران و دانشگاهیان و همچنین تعامل بیشتر با کشورهایی است که از این دانش برخوردار هستند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: برای کسب درآمد و رفتن به سوی صنعتی شدن باید فناوریهای نوین را به خدمت بگیریم و این فناوریها فقط در قالب صنعت و ماشین آلات جدید خلاصه نمی شود بلکه همه فناوریهای دانش بنیان را در همه بخشها در بر می گیرد.

علیرضایی افزود: صنعتی شدن یک چیدمان بخصوص از عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و فرهنگی است که در به خدمت گرفتن فناوریهای نوین مسوولان را کمک می کند تا بتوانند از منابع استفاده بهتری داشته باشند.

شهرستان مرزی تربت جام با 270 هزار نفر جمعیت در 167 کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن ،زمین شناسی وصنایع وابسته و دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات راهسازی ، عمران ،ریلی و جاده ای توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران