کاهش ۲۹ درصدی صادرات سنگ‌آهن ایران در مرداد ۹۳

صادرات پنج ماهه؛ 8.4 میلیون تن

به اشتراک بگذارید
روند نزولی صادرات سنگ آهن ایران در مرداد ماه سال جاری نیز ادامه یافت؛ به طوری که در این ماه صادرات سنگ آهن هماتیت دانه بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد با افت 28.97 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به حدود یک میلیون و 282 هزار تن رسید.
صادرات پنج ماهه؛ 8.4 میلیون تن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران، در مرداد 1393 ارزش صادرات سنگ آهن ایران نیز با کاهش 33.84 درصدی بالغ بر 84 میلیون دلار شد.

سنگ آهن ششمین کالای عمده صادرات غیرنفتی ایران در مرداد سال جاری بود و از نظر وزنی و ارزشی نیز به ترتیب 21.94 و 2.93 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را در این ماه به خود اختصاص داد.

در مرداد ماه سال 1392 بالغ بر یک میلیون و 805 هزار تن سنگ آهن به ارزش تقریبی 127 میلیون دلار از کشور صادر شده بود.

قیمت متوسط هر کیلو سنگ آهن صادراتی ایران نیز در همین ماه طبق اعلام گمرک معادل 0.1 دلار بوده است.

همچنین براساس گزارش تازه گمرک ایران در پنج ماهه سال جاری بالغ بر شش میلیون و 486 هزار تن سنگ آهن هماتیت دانه بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد به ارزش تقریبی 433.7 میلیون دلار از کشور صادر شد. این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 23.37 و 20.71 درصد کاهش یافته است.

سنگ آهن در پنج ماهه امسال نیز ششمین کالای عمده صادرات غیرنفتی ایران بود و از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب سهمی معادل 20.36 و 3.15 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داد.

در پنج ماهه امسال نیز همچون مرداد ماه طبق اعلام گمرک ایران قیمت متوسط هر کیلو سنگ آهن صادراتی معادل 0.1 دلار بود.

در پنج ماهه سال 1392 بالغ بر 8 میلیون و 463 هزار تن سنگ آهن به ارزش 547 میلیون دلار از ایران صادر شده بود.

صادرات سنگ آهن ایران در سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه شده و حتی برای نخستین بار این کالا در صدر فهرست کالاهای صادرات غیرنفتی ایران قرار گرفت اما امسال به دنبال تشدید افت قیمت جهانی سنگ آهن و همچنین طرح مباحثی مانند اخذ عوارض از صادرات، صادرات سنگ آهن ایران با افت شدیدی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن ،زمین شناسی وصنایع وابسته و دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات راهسازی ، عمران ،ریلی و جاده ای توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران