شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان اصفهان در بخش معدن و صنایع معدنی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز اعلام کرد: استان اصفهان با پهنای ۱۰۷۰۲۹کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۹/۴ میلیون نفر یکی از استان‌هایی است که توانسته اشتغال ۷۵۲۱ نفر را توسط ۴۰۷ معدن فعال استان در سال ۱۳۸۹، فراهم کند. غالب معادن استان اصفهان شامل معادن سنگ‌های ساختمانی است.

به علاوه معادن دیگری از جمله چند معدن سرب و روی، سنگ لاشه و آهک، مارن و…. نیز فعالند از دیگر پتانسیل‌های معدن و صنایع معدنی بالقوه استان می‌توان توجه به سرمایه گذاری در ایجاد کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی، سرمایه گذاری در حوزه سنگ‌های تزئینی، صنایع سرامیک و… همچنین نگاه ویژه به منطقه آزاد سلفچگان و سرمایه گذاری در این منطقه که یکی از راه‌های کمک به پویاترشدن اقتصاد در این استان خواهد بود، اشاره کرد.

بیشتر پتانسیل معدنی استان اصفهان به معادن غیرفلزی مربوط می‌شود و‌‌ همان طور که پیش‌تر نیز آورده شد، بجز چند معدن سرب و روی فعال، مابقی معادن استان غیرفلزی‌اند. در سال ۱۳۸۹ متوسط تولید هر معدن در استان اصفهان ۲/۵۷ هزار تن و متوسط تولید سرانه بخش معدن استان ۱/۳ هزار تن بوده است. همچنین نسبت استخراج واقعی به ذخایر معدنی استان ۷۷/۰ درصد برای سال ۱۳۸۹در استان اصفهان ذکر شده است.

باتوجه به کشف دو اندیس جدید مس – مولیبدن پروفیری در استان اصفهان، می‌توان با فرآوری مس و تولید مولیبدن در آینده نسبت به تولید فرو آلیاژ‌ها اقدام کرد. همچنین وجود ذخایر قابل توجه طلا و فلزات دیگری مثل تنگستن که قابلیت سرمایه گذاری بیشتر به همراه برنامه ریزی دقیق‌تر را داراست می‌تواند به شکوفایی بیشتر معدن استان منجر شود. به منظور جلوگیری از خروج مواد خام معدنی از کشور می‌توان با ایجاد واحدهای جدید فرآوری سنگ آهن به جذب این ماده معدنی در استان و استان‌های همجوار کمک کرد.

با عنایت به اینکه بیشتر معادن استان جزء سنگ‌های تزیینی است و ضایعات زیادی که از آن‌ها به وجود می‌آید می‌توان با بازیافت و تبدیل آن‌ها به سنگ تزیینی و آنتیک، محصولات جدید و جذابی را تولیدو ضمن اشتغالزایی بیشتر نگاهی هم به صادرات صنایع دستی در این حوزه داشت. استان اصفهان با داشتن ذخایر قابل توجه آهک می‌تواند پتانسیل ایجاد کارخانه‌های جدید سیمان بالخصوص سیمان ویژه را داشته باشد.

در پایان می‌توان به سرمایه گذاری در عناصر نادر خاکی استان اصفهان از جمله عناصر پتاس، کائولن و سولفات باریم در راستای تولید کاشی و سرامیک، ظروف چینی و چینی بهداشتی و محصولات مورد نیاز بخش کشاورزی اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فلزات ،فولاد،متالورژی ،قالب‌سازی ،آهنگری و ریختگری توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران