معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور:

بودجه اکتشاف ذخایر معدنی ایران از یک درصد جهانی کمتر است

به اشتراک بگذارید
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: میزان بودجه اکتشاف در سطح جهان سالانه بیش از 13 میلیارد دلار است، درحالی که ایران برای این منظور بودجه بسیار ناچیزی دارد و به یک درصد نمی رسد.
بودجه اکتشاف ذخایر معدنی ایران از یک درصد جهانی کمتر است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان یادشده حاکی است، بهروز برنا به ماهنامه زمین ومعدن مزبور اظهار داشت: سالانه سه هزار و 500 شرکت اکتشافی بین المللی بودجه های اکتشاف مواد معدنی را در سطح جهان جذب می کنند.

به گفته وی، ظرف 10 سال گذشته در ایران 167 میلیارد تومان بودجه به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اختصاص یافته که بیشتر آن صرف هزینه های جاری شده است.

برنا اضافه کرد: رویکرد اکتشاف در این سازمان به سوی اکتشاف عناصر استراتژیک از جمله خاک های نادر، ید و لیتیوم است.

وی افزود: سالانه با توجه به شرایط موجود در ایران یک میلیون متر حفاری صورت می گیرد و بودجه های اکتشافی برای اجرای برنامه های تدوین شده در قالب استراتژی اکتشاف، کافی نیست.

به اعتقاد برنا، فرآوری و کانه آرایی مواد معدنی در کنار ژئوفیزیک هوایی با فواصل 250 متری در مناطق اولویت دار کشور باید به مورد اجرا گذاشته شود اما ضعف بودجه مانع تحقق این برنامه ها می شود.

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از دستگاه های حاکمیتی محسوب می شود و از سازمانهای وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

این سازمان در سال 1341 مطابق با 1962 میلادی با همکاری سازمان ملل در کشورمان تاسیس شد.

قانون تاسیس سازمان زمین شناسی کشور در 28 مرداد 1338 از تصویب مجلس های ملی و سنا وقت، گذشت و این سازمان فعالیت رسمی خود را از سال 1341 آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فلزات ،فولاد،متالورژی ،قالب‌سازی ،آهنگری و ریختگری توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران