به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

ارزش افزوده معادن سنگ ، به نام استان مرکزی به کام کشورهای خارجی

به اشتراک بگذارید
استان مرکزی علاوه بر قابلیت های زیاد در صنایع مادر تخصصی ، به عنوان استانی شاخص در تولید و بهره برداری از سنگ شناخته می شود.
ارزش افزوده معادن سنگ ، به نام استان مرکزی به کام کشورهای خارجی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا مرکزی سومین تولید کننده سنگ کشور است و کارشناسان معتقدند در صورت حمایتهای لازم و تدوین استراتژی مناسب توسط تولیدکنندگان، سهم ارزش افزوده صادرات این صنعت نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت.

نبود بسترهای مناسب صادراتی به ویژه فقدان صنایع تبدیلی و دانش فرآوری از جمله آفتهای صنعت سنگ استان مرکزی است که مزد سالها رنج ومشقت تلاشگران این عرصه را به جیب کشورهای خارجی از جمله حوزه خلیج فارس سرازیر می کند.

شهرستان محلات کانون صنعت سنگ استان مرکزی است که هم اینک با یکصد معدن و تولید سالیانه سه میلیون تن سنگ خام سهم قابل توجهی از صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

مقاومت بالا، برش و صیقل پذیری ، پایین بودن قیمت تمام شده از جمله مزیتهای صنعت سنگ استان مرکزی است که سالانه 12 میلیون متر مربع سنگ را آماده عرضه به بازارهای مصرف می کند.

به رغم وجود ظرفیتهای نسبی در شناسایی و تولید انبوه سنگ در استان مرکزی عدم توجه به بازاریابی مناسب وخام فروشی همچنان چالش این صنعت پر سود در این استان است.

علاوه بر این، در بازبینی وضعیت صنعت سنگ کشور، به رغم وجود ظرفیت تولید 12درصدی از سنگ تزئینی دنیا، سهم صادرات سنگهای فرآوری شده به بازارهای جهانی بسیارناچیز است.

به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی 60 درصد سنگ استخراجی معادن این استان به صورت خام صادر می شود.

ˈعلیرضا زاوشیˈ اظهار می کند: معادن محلات به دلیل برخورداری از تنوع و کیفیت مناسب یکی از کانونهای صنعت سنگ کشور محسوب می شوند.

وی می گوید: در آینده ای نزدیک 150 واحد تولیدی صنعت سنگ در شهرستان محلات به بهره برداری خواهد رسید که این مهم لزوم توجه به ارزش آفرینی در مقوله فرآوری سنگ را دو چندان می کند.

زاوشی، ظرفیتهای موجود در صنعت سنگ استان مرکزی را فرصتی برای توسعه تولید ملی می داند و معتقد است: اگرصنعت سنگ این استان با رویکرد گذشته و تکیه بر ظرفیتهای موجود حیات خود را ادامه دهد ، سهم ارزش افزوده حاصل از صادرات این صنعت کمکی به رشد اقتصادی استان و کشور نخواهد کرد.

وی یادآور می شود: سنگ محلات به ویژه ˈتراورتن ˈیکی از مرغوبترین نمونه های شناخته شده در بازارهای جهانی است که به دلایل مختلفی از جمله نبود زیرساختهای فرآوری، ارزش آفرینی صادراتی مناسبی برای کشور ندارد.

زواشی، توسعه کمی و کیفی صنایع تبدیلی و فرآوری صنعت سنگ استان را از راهکارهای افزایش نرخ درآمدهای ارزی و و اقتصاد غیر نفتی می داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین المللی معدن ،زمین شناسی وصنایع وابسته و دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی و نما همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات راهسازی ، عمران ،ریلی و جاده ای توسطشرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • خانه صنعت ،معدن و تجارت خراسان رضوی
  • انجمن شرکت های راه سازی ایران