سرمایه گذاری برای تولید12میلیون تن فولاد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، مسعود هندیان اظهار کرد: با فعالیت های صورت گرفته حدود شش میلیون تن آن در حال اجرای پروژه است که از این میزان سه میلیون تن آن به مرحله تولید رسیده است.

وی با اشاره به تقاضاهای ارائه شده از سوی سرمایه گذاران و مذاکرات بعمل آمده با آنان پیش بینی کرد که میزان تولید فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به 22 میلیون تن افزایش یابد.

این مقام مسوول خاطرنشان ساخت: همه زیرساخت های لازم از جمله آماده سازی زمین به خصوص سایت توسعه، آب شیرین کن به ظرفت سه هزار متر مکعب، برق و فضای سبز برای ایجاد واحدهای جدید صنعتی با محوریت فولاد درمنطقه ویژه خلیج فارس ایجاد و در حال گسترش است.

هندیان از دیگر زیرساخت های مورد نیاز سرمایه گذاران برای طرح های فولادی به اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد معدنی به ظرفیت 12میلیون تن در سال همراه با نوار نقاله ای به طول 32کیلومتر، اسکله نفتی به ظرفیت 15 میلیون تن ، زیرساختهای انرژی ، ارتباطی، ریلی، جاده ای و دریایی اشاره کرد.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: در خصوص ایجاد صنایع بالادستی فولاد نیز برای تولید سالانه 13میلیون تن گندله برنامه ریزی صورت گرفته طوریکه عملیات اجرایی یک واحد با ظرفت هفت میلیون و 500 هزارتن در سال آغاز شده است.

هندیان یادآورشد: با احتساب تقاضاهای جدید پیش بینی می شود میزان تولید گندله در این منطقه به 23 میلیون تن در سال افزایش یابد.

وی از برق بعنوان یکی از مهم ترین نیازهای واحدهای فولادی نام برد و گفت: پنچ طرح نیروگاهی با ظرفیت تولید حدود سه هزار مگاوات در دست اقدام است.

در اطلاعات منتشره آمده است: جذب هشت میلیاردو 500 میلیون دلار سرمایه گذاری در حوزه های صنعت، فناوری و زیرساختها این منطقه را به قطب تولید فولاد، آلومینیوم ،آند، روی ، تخلیه و بارگیری مواد فله و معدنی و اشتغال تبدیل کرده است.

در نتیجه این سرمایه گذاری ها هم اکنون بالغ بر 12 هزار شغل مستقیم در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی ایجاد شده که با تحقق اهداف بلند مدت این رقم به 30 هزار فرصت شغلی مستقیم افزایش می یابد.

منطقه ویژه خلیج فارس با وسعت تقریبی 5000هکتار در 4 سایت جنوبی ،میانی ، شمالی و توسعه به لحاظ جغرافیایی تقسیم که 2000 هکتار آن عملیاتی و شرکتهای سرمایه گذار در حال اجرا یا بهره برداری طرح های مورد نظر می باشند و 3000 هکتار دیگر در حال آماده سازی زیرساختها می باشد .

هدف از ایجاد این منطقه فراهم آوردن شرایط لازم برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و هدایت آنها در جهت احداث واحد های صنعتی و معدنی صنایع انرژی بر و فرآوری مواد معدنی و همچنین رشد توسعه اقتصادی ، افزایش فرصت های شغلی ، افزایش و توسعه فناوری های مدرن حوزه تولید ، مهارتهای مدیریتی ، ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی اعلام شده است.

این منطقه در 13کیلومتری غرب شهر بندرعباس در مجاورت بندر شهید رجایی و دو پالایشگاه بزرگ نفت و گاز واقع شده است.

استان هرمزگان دارای دو منطقه آزاد کیش و قشم و هفت منطقه ویژه اقتصادی قشم، صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، کشتی سازی خلیج فارس، منطقه ویژه بندرشهید رجایی، انرژی بر پارسیان، منطقه ویژه نفتی لاوان و تازه تاسیس جاسک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فلزات ،فولاد،متالورژی ،قالب‌سازی ،آهنگری و ریختگری توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن خوردگی ایران
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • بانک اهن و فولاد آرجام
  • نشریه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران