تعاونی های صنایع شیمایی و سلولزی حدود 28 هزار شغل ایجاد کرده اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا غلامحسین حسینی نیا افزود: این گروه از شرکتهای تعاونی به طور تقریب در تمام زمینه های صنایع پایین دستی پتروشیمی و محصولات وابسته همچون صنایع لاستیک، پلاستیک، رنگ و رزین، تولید الیاف مصنوعی، گونی های پلی پروپیلن، چسب، مواد نساجی و رنگ های نساجی، تولید روغن های صنعتی و موتور، تولید سموم سنتز و فرمولاسیون، تولید پودرهای قالبگیری و شوینده های بهداشتی و تولیدات انواع لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن و پلی اتیلن به فعالیت می پردازند.

وی ادامه داد: همچنین تعدادی از شرکتهای تعاونی از قبیل شرکت تعاونی سرو ابرکوه در زمینه احداث پالایشگاه GTL (نفت و گاز مایع) به حوزه صنایع میان دستی پتروشیمی وارد شده اند.

وی افزود: واحدهای لنج سازی و شناورها نیز در بخش صنایع شیمیایی دسته بندی شده اند از جمله می توان به شرکت تعاونی مدکند آلوی قشم با تولید سالانه 80 فروند شناور فایبر گلاس و 15 فروند سایر شناورهای مسافری و نظامی اشاره کرد.

وی با اشاره به صنایع مرتبط با صنایع سلولزی گفت: در زمینه صنایع سلولزی نیز شرکتهای تعاونی نقش موثری در تولید صنایع مرتبط از قبیل انواع مبلمان و مصنوعات چوبی، دکوراسیون، تولید تخته چندلا و روکش چوبی، انواع نئوپان و ورق چندلا، تولید مقوا و انواع پالت چوبی و همچنین انواع گازهای طبی و صنعتی نظیر گاز اکسیژن برعهده دارند و این شرکتها می توانند در جهت کاهش وابستگی به نفت و تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.

به گفته حسینی نیا، مهمترین مسائل و مشکلات این تعاونی ها عبارتند از سهمیه بندی و کمبود مواد اولیه با توجه به طولانی بودن پرداخت وجه تا تحویل محصول، حجم بالای سرمایه گذاری در طرحهای میان دستی پتروشیمی دارای مزیت و مورد نیاز کشور، عدم تضمینات لازم جهت تهیه خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی، واردات بی رویه مبلمان چوبی از خارج از کشور، عدم وجود استراتژی مشخص و درازمدت برای تامین چوب به عنوان ماده خام اصلی صنایع سلولزی کشور از مهم ترین مشکلات تعاونی های یادشده است.

وی مهمترین راهکارهای ارتقا کمی و کیفی این دسته از تعاونی ها را افزایش ظرفیت تولید مجتمع های پتروشیمی و تامین سهم بیشتری از مواد اولیه مورد نیاز تعاونی ها،توسعه زراعت چوب بالاخص در صنوبرکاری وکاشت گونه های بومی کشوراز قبیل کاج و صنوبر در شمال و اوکالیپتوس در جنوب، حمایت از ارتقا تکنولوژی و نوسازی و بهسازی و اصلاح خطوط تولید، وضع تعرفه مناسب بر مبلمان وارداتی جهت حمایت از تولید داخلی و حمایت از صنایع بازیافت محصولات سلولزی وشیمیایی بیان کرد.

حسینی نیا افزود: لایحه حمایت از تولید، تصویب نامه بهبود محیط کسب و کار لایحه جامع منابع طبیعی و سازوکار پیشنهادی در خصوص تامین کود اوره مورد نیاز بخش کشاورزی در سال1393 از مهمترین طرحها و لوایح در دست بررسی و اقدام برای حل مسایل و مشکلات این تعاونی ها می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فلزات ،فولاد،متالورژی ،قالب‌سازی ،آهنگری و ریختگری توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • انجمن خوردگی ایران
  • انجمن سنگ آهن ایران
  • بانک اهن و فولاد آرجام
  • نشریه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران