دانش و صنعت به کمک شرایط اجتماعی سالم‌تر می‌آید.

۸ فناوری برتر در یک ماه گذشته

به اشتراک بگذارید
قدس آنلاین/ یاسمین مشرف: با کمک فعالان، دانشمندان، مهندسان و هنرمندان، می‌توان جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرد و ما هرروز شاهد نمونه‌های جدیدی از نوآوری‌ها در زمینه بهتر شدن شرایط زندگی اجتماعی هستیم. در این مطلب به برخی از تأثیرگذارترین نوآوری‌ها در مارس (ماه گذشته میلادی) اشاره شده است.

کبوتران، مأموران گشت هوایی
لندن 10 کبوتر اهلی را مجهز به دستگاه‌های کوچکی ساخت تا با استفاده از داده‌های ارسال شده توسط این دستگاه‌ها، کیفیت هوا و میزان آلودگی هوا در این شهر را بررسی کند. این پروژه با هدف افزایش آگاهی درمورد آلودگی هوا انجام شده و گفته می‌شود نتایج مثبتی داشته است.
بسته سلامت
شرکت‌های بزرگ به شکل روز افزونی در نوآوری‌های اجتماعی مشارکت می‌کنند. شرکت «اپل» در ماه گذشته به عنوان سرفصل تولید بهاره خود، از تولید ابزاری خبرداد که به محققان اجازه می‌دهد داده‌ها را از کاربران در سراسرجهان گردآوری کنند. ابزار جدید کمک می‌کند این داده‌ها برای تشخیص بیماری و شرایط و عملکردهای درمانی مورد استفاده قرارگرفته و افراد به این طریق نقش فعال تری در تأمین سلامت خود داشته باشند.
لیام
افزون بر بسته سلامت، اپل همچنین روبات 29 بازوی «لیام» را در ماه گذشته به جهان معرفی کرد. لیام می‌تواند فقط در 11 ثانیه، اجزای اساسی آیفون شما را از هم باز کند. این اجزا می‌توانند به جای دور انداخته شدن، بازیافت شوند، دوباره مورد استفاده قرار بگیرند یا به فروش برسند. هرچند این ماشین می‌تواند فقط 2/1 میلیون از230 میلیون آیفونی را که در طول سال به فروش رفته است، وارد چرخه بازیافت کند، اما برنامه هایی برای تولید لیام‌های بیشتر به منظور حفاظت از محیط زیست در دست اقدام است.
وسایل آشپزخانه خوردنی
«بیکینز» یک شرکت هندی است که قاشق و چنگال و چاقوی خوراکی تولید می‌کند. این شرکت با تولید این ابزارهای دوست محیط زیست به جای ابزارهای پلاستیکی، تاکنون 150 هزار دلار درآمد کسب کرده است. قاشق‌های ساخت این شرکت از جنس برنج، گندم و ذرت بوده و با طعم‌های مختلفی مثل دارچین، زنجبیل و زیره ارایه می‌شوند. عمر این قاشق ها، که می‌توانند 20 دقیقه در آب جوش دوام بیاورند، دو سال است. بیکینز 5/1 میلیون قاشق را سالانه در هند به فروش می‌رساند و اکنون درحال توسعه تولیدات خود به فنجان و بشقاب در سطح بین المللی است که در سطحی جهانی باعث کاهش مواد زاید خواهد شد.
برنامه دستیابی به مکان‌ها
شرکت «مت مک کان» برنامه کاربردی Access Earth را ارایه کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعاتی درمورد در دسترس بودن هتل ها، مشاغل و رستوران‌های سراسر جهان کسب کنند. افراد ناتوان جسمی با استفاده از این برنامه می‌توانند از مجهز بودن ساختمان‌ها به راهرو شیبدار و درهای عریض و نیزحمام‌ها و آسانسورهای در دسترس، اطلاع حاصل کنند.
توئیتری برای نابینایان یا کم بینایان
توئیتر اعلام کرد برنامه جدیدی ارایه کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد توصیفاتی را به عکس هایشان اضافه کنند که محتوای عکس را در دسترس کاربران نابینا یا کم بینا قرار می‌دهد. این توصیف – یا متن جایگزین_ از 420 حرف، اضافه بر 120 حرفی که می‌توانند در توئیت واقعی استفاده شوند، تشکیل شده است.
برنامه پیامک نجات بخش
وقتی کسی دچار حمله قلبی می‌شود، حتی ثانیه‌ها هم اهمیت پیدامی کنند. با گذشت هر دقیقه شانس زنده ماندن فرد تا 10 درصد کمتر می‌شود. یک آژانس دیجیتال سوئدی، بتازگی برنامه ای برای تلفن‌های همراه طراحی کرده است که کمک مورد نیاز را زودتر به افراد نیازمند به آن می‌رساند. «پیامک نجات بخش»، افرادی را که در زمینه بازجان بخشی به قلب و ریه آموزش دیده اند به بیمارانی که به ایست قلبی دچار شده اند مرتبط می‌سازد. ورژن جدید این برنامه که از سال 2010 در استکهلم به اجرا درآمده است، در ماه مارس ارایه شد و دارای پیشرفت‌های بسیار زیادی نسبت به برنامه اولیه است.
کشف باکتری تجزیه کننده پلاستیک
فقط 14 درصد از 342 میلیون تن مواد پلاستیکی تولید شده، سالانه بازیافت می‌شوند. اگرچه همه مواد پلاستیکی پس از مدت زمانی طولانی تجزیه می‌شوند، اما پلاستیک «پی ای تی»، به طور ویژه ای، نسبت به تجزیه پذیری بسیار مقاوم است. اما دانشمندان ژاپنی نوعی باکتری را کشف کردند که می‌تواند این پلاستیک را طی مدت 6 هفته تجزیه کند.
این دانشمندان ماه گذشته، جزئیات یافته‌های خود را در ژورنال «علم» منتشر کردند. اگر دانشمندان بتوانند قدرت تجزیه کنندگی این باکتری را افزایش دهند، آلودگی پلاستیکی زمین را به میزان زیادی کاهش خواهند داد.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور