نخستین پارک فناوری آی سی تی در کشور ایجاد می شود

به اشتراک بگذارید
معاون نوآوري و فناوري وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: بزودي پارك فناوري با هدف فعاليت در بخش اينترنت اشيا ايجاد مي شود.

امیرحسین دوایی مرکزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پارک فناوری، محلی برای استقرار شرکت های بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات(آی سی تی) خواهد بود که همگی در یک مکان مشخص جمع شده و به فعالیت درباره توسعه دانش آی سی تی در کشور کمک کنند.
وی گفت: همه زیر ساخت های لازم برای فعالیت شرکت های بخش آی سی تی در این پارک ایجاد خواهد شد تا فعالان این بخش بتوانند در حوزه اینترنت اشیا که آینده آی سی تی جهان است فعالیت کرده و به توسعه آن در کشور بپردازند.
اینترنت اشیا برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به رایانه ها اجازه دهند آن ها را سازماندهی و مدیریت کنند.
اینترنت اکنون همه مردم را به هم متصل می کند، اما با اینترنت اشیاء همه اشیاء به هم متصل می شوند. پیش از آن کوین کلی در کتاب قوانین نوین اقتصادی در عصر شبکه ها (1998) موضوع نودهای کوچک هوشمند ( مانند سنسور باز و بسته بودن درب ) را که به شبکه جهانی اینترنت وصل هستند، مطرح کرد.
اینترنتِ اشیاء (Internet of Things (IoT مفهومی تازه در دنیای فناوری و ارتباطات است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌ شود.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: تلاش می شود شرکت های توانمند و نوآور در این پارک مستقر شده و در کنار یکدیگر به توسعه این دانش کمک کنند.
وی خاطرنشان کرد: پارک فناوری در محلی که در اتوبان کرج برای این هدف در نظر گرفته شده است، ایجاد خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شانزدهم فروردین ماه امسال در بازدید از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار آن شد که از فضای بوجود آمده در پسابرجام در راستای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بهره‌گیری از فناوری‌های مهم دنیا استفاده شود.
وی افزود: باید با کار، تلاش، ذوق و فناوری، از توانمندی‌های داخلی و نیروهای جوان کشورمان به بهترین شکل استفاده کنیم و در این فضا یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به حرکت پرشتاب جامعه کمک کند، فناوری اطلاعات(آی‌تی) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (آ‌سی‌تی) است که می‌تواند در توسعه علم و دانش و فناوری‌های ما پیشران باشد.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور