معافیت مالیاتی تولید‏کنندگان نرم افزار از امسال اجرایی می شود

به اشتراک بگذارید
مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اجرایی شدن معافیت مالیاتی پنج درصدی شرکت‎های تولیدکننده نرم‎افزار از سال‎جاری گفت: با تعاملات انجام شده بین دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان امور مالیاتی، ابهامات موجود در اجرای قانون فوق رفع و از این پس شرکت‎های تولیدکننده نرم‎افزار که از وزارت صنعت پروانه بهره‎برداری دریافت کنند، مشمول معافیت مالیاتی پنج ساله می‏ شوند.

ایرنا نوشت: فرزاد اسماعیل زاده در حاشیه نشست بیش از 120 تن از مدیران شرکت‏های نرم‏ افزاری عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای و با حضور نمایندگان سازمان امور مالیاتی در محل ساختمان معاونت آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: قانون معافیت مالیاتی شرکت‏های نرم‏ افزاری تابستان گذشته وضع شده بود و امسال نخستین سالی است که این قانون اجرایی می‏شود.

اسماعیل زاده با بیان اینکه طبق ماده 132 قانون مالیات‏های مستقیم شرکت‏های دارنده پروانه بهره ‏برداری از سال 1380 به مدت چهارسال مشمول معافیت مالیاتی بودند، گفت: این درصورتی است که این معافیت در رابطه با شرکت‎های نرم افزاری اعمال نمی‎شد.
وی این اقدام را درراستای حمایت هرچه بیشتر ازصنعت نرم افزار دانست و گفت: در این گردهمایی که با حضور بیش از 120 تن از مدیران و نمایندگان شرکت های نرم افزاری همراه بود، نمایندگان سازمان امور مالیاتی ابهامات موجود را در این قانون را پاسخ دادند.
مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص حضور نمایندگانی از صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و بانک توسعه صادرات در این نشست گفت: در این نشست در خصوص ارایه تسهیلات ویژه ریالی و ارزی قبل از صادرات و بعد از صادرات برای صنعت نرم ‏افزار و صادرات آن توضیحات مبسوطی ارایه شد.

جزییات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان

در همین حال جزییات فرآیند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان در سال مالی 94 اعلام شد.
سید محمد صاحبکار خراسانی، سرپرست امور شرکت‏ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اطلاعات شرکت‏هایی که تا پایان سال 94 به تایید کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان رسیده‎اند، به همراه مصادیق فعالیت های دانش‎بنیان آنها، طبق سال های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‏های دانش‎بنیان گفت: برای سال مالی 93 اطلاعات حدود هزار و 300 شرکت دانش‏بنیان و مصادیق فعالیت های دانش‎بنیان آن ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت ها اعمال شده یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش‏بنیان افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده ها و اطلاعات حدود دو هزار و 150 شرکت دانش بنیان که تا سال 94 به تایید رسیده‎اند، انجام شده و با اعلام رسمی کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید، شرکت های دانش‎بنیان می توانند تا پایان تیرماه 95 اظهارنامه خود را تکمیل کنند و به سازمان امور مالیاتی ارایه دهند.

کالاها و خدمات دانش بنیان مشمول معافیت مالیاتی

صاحبکار درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت‏ها گفت: بر اساس ماده 3 قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان، شرکت های متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش بنیان خود که به تایید کارگروه رسیده، می توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد.
وی در ادامه افزود: کالاها و خدمات دانش بنیان تایید شده شرکت در سال مالی 94 در قسمت پیام های کارتابل اختصاصی هر شرکت روی سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان اطلاع رسانی شده و شرکت ها به سهولت می توانند به آن دسترسی داشته باشند.
همچنین شرکت ها تنها برای این کالاهای تایید شده می توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان درباره میزان و زمان بهره‏مندی از معافیت‏های مالیاتی شرکت‏های دانش‎بنیان گفت: شرکت های دانش بنیان از تاریخ تایید در کارگروه می توانند از معافیت استفاده کنند. بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش بنیان و قبل از تاریخ تایید کارگروه محقق شده باشد، نمی توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.
صاحبکار تاکید کرد: چنانچه شرکت ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان و تاریخ تایید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیت ها، مشمول برخی جرایم مالیاتی شوند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور