شهرهای هوشمند آینده

شهرهای هوشمند دنیا در سال 2030

به اشتراک بگذارید
بر اساس تحقیقات موسسه ABI، در سال 2016 در مجموع 39.5 میلیارد دلار روی استفاده از فناوری‌‌های شهرهای هوشمند هزینه خواهند شد. در این‌جا نگاهی اجمالی به طراحی سبز، فناوری‌های هوشمند و معماری پایدار در چهار شهربزرگ دنیا در سال 2030 می‌اندازیم.

این مطلب در پرونده ویژه «شهرهای هوشمند» شماره 177 ماهنامه شبکه منتشر شده است

اگر چه آینده هنوز نوشته نشده است، اما از هم اکنون می‌توانیم چشم‌اندازی از شهرهای آینده برای خود ترسیم کنیم. می‌توان تا حدودی پیش‌بینی کرد که در آینده شهرها ازدحام بیشتری دارند در نتیجه احتمال گیر افتادن در ترافیک‌های شهری و دیر رسیدن به مقصد به‌شدت بالا می‌رود. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 حدود 75 درصد جمعیت دنیا شهرنشین باشند و همین امر باعث می‌شود فشار بیشتری بر زیرساخت‌های شهری و سیستم‌های حمل و نقل وارد شود. زیرساخت‌هایی که هم اکنون نیز گاهی توان جوابگویی به نیازهای شهروندان خود را ندارند. به منظور کاهش ازدحام بیش از حد و افزایش بهروه‌وری، شهرها در آینده به‌دنبال به‌کارگیری فناوری‌های هوشمندانه خواهند بود. برخی از این فناوری‌ها می‌تواند مربوط به سیستم‌های پیشرفته دفع زباله (استفاده از نیروی باد جهت حمل زباله‌ها در لوله‌ها) و سنسورهای شبکه‌ای باشد. تشوق به توسعه معماری پایدار و تولید کربن کمتر، از مهم‌ترین بحث‌های مربوط به شهرهای آینده است.

فقط شهرهای جدید نیستند که به‌صورت هوشمند ساخته می‌شوند. در تمام دنیا شاهد آن هستیم که شهرها از روش‌های مختلفی برای رسیدن به انرژی کافی و کارآمد و هم‌چنین ایجاد زیرساخت‌های دوستدار محیط زیست استفاده می‌کنند.
به‌عنوان مثال شهر مالمو سوئد، مرکز صنایع مختلف این کشور بود و حتی نیروگاه‌های اتمی نیز در این شهر تأسیس شده بودند. از سال 2000 به‌بعد، مقامات شهر هر دو نیروگاه فعال در مالمو را بستند و تصمیم گرفتند تا سال 2020 این شهر عاری از کربن باشد و تا سال 2030 بتواند تماما برپایه انرژی‌های تجدیدپذیر بنا شود. هم‌چنین انتظار می‌رود تا پایان این سال تمام ماشین‌های این شهربا هیدروژن، برق و یا بیوگاز کار کنند. بیوگاز قرار است الزاما از باقیماند‌ه‌های غذا تهیه شود.
منطقه Western Harbour در مالمو نیز برای ساخت ساختمان‌های بزرگ و پایدار آماده‌سازی شده است. حتی در بخشی از این منطقه در طرح توسعه Bo01 که به آن لقب «شهر فردا» داده شده است، یک توربین بادی بزرگ قرار داده شده که زمانی بخشی از کارخانه کشتی‌سازی این شهر به‌حساب می‌آمد که اکنون تعطیل شده است و هم‌اکنون برق بخشی از شهر را تأمین می‌کند.
یک سیستم ذخیره آبی خاص در مالمو به‌کارگرفته شده که آب باران را با کمک انرژی توربین جمع‌آوری می‌کند که از آن برای سیستم گرمایشی در زمستان و سرمایشی در تابستان در خانه‌های شهر استفاده می‌شود. در قسمت دیگری به‌نام فلگ‌هاوزن که نزدیک Bo01 قرار دارد، استفاده از بام‌ها و دیوارهای با پوشش گیاهی، الزامی است. مقامات این شهر امیدوار هستند که مالمو و به‌ویژه منطقه Western Harbour هم‌چنان مرکز سبز شهر باقی بماند. گفته می‌شود که این منطقه می‌تواند امکان سکونت 10 هزار نفر را فراهم کند و روزانه 20 هزار نفر نیز می‌توانند برای کار یا تحصیل به آن‌جا بروند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور