معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري:

سهم شرکت‌ های دانش ‌بنیان از تولید ناخالص ملی افزایش یابد

به اشتراک بگذارید
معاون علمي و فناوري رييس جمهوري گفت: سهم شركت هاي دانش بنيان از توليد ناخالص ملي (GDP) كشور در جايگاه مناسبي نيست و بايد افزايش يابد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، ‘سورنا ستاری’ در برنامه دورهمی برنامه نویسان موبایل (پنجشنبه بازار) افزود: تا زمانی که سهم شرکت های دانش بنیان از تولیدناخالص ملی کشور (GDP) کم باشد، نمی توانیم در این حوزه پیشرفت کنیم و باز هم نفت و خام فروشی منابع زیرزمینی حرف اول را در اقتصاد کشور خواهد زد.

**120 هزار میلیارد ریال درآمد شرکت های دانش بنیان
وی افزود: در حال حاضر دو هزار و 300 شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به کار هستند که بیش از 120 هزار میلیارد ریال درآمد این شرکت ها است اما همچنان ازنظر تعداد شرکت های دانش بنیان با نقطه ایده آل ها فاصله داریم.
ستاری با اشاره به اینکه کار دولتی سم مهلکی برای توانمندسازی جوانان است، تصریح کرد: کار دولتی توانمندی، تفکر، ‌مغز و خلاقیت جوانان را از بین می برد.
رییس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: پول دولتی، جوانان و شرکت ها را به گونه ای عادت می دهد که آن ها تصور می کنند بدون پول و کمک دولت از بین خواهند رفت و همین موضوع توانمندی و نوآوری آنها را کاهش می دهد.
وی افزود: اگر جوانان ایرانی به توانمندی خود ایمان داشته باشن،د می توانند دنیا را تکان دهند ولی این احساس در استخدام دولتی بودن ایجاد نمی شود.
ستاری با اشاره به توانمندی جوانان فعال در کافه بازار گفت: همین که شما با تفکر خود و با اتکا به توانمندی هایی که دارید فعالیت می کنید یک موهبت بزرگ است زیرا هم می توانید نوآوری داشته و هم از فضای نامناسب کار استخدام دولتی بی نیاز باشید.

** جوانان همراه با درس خواندن باید خلاقیت داشته باشند
وی با بیان این که جوانان باید به این نتیجه برسند که با درس خواندن می توانند خلاقیت داشته باشند گفت: می توانیم به جوانان آموزش دهیم که بعد از تحصیل خود باید نوآوری و خلاقیت داشته باشند و بدون اتکا به دولت و پول آن، در حوزه های علمی، اجتماعی، فرهنگی فعالیت کنند.
ستاری بیان کرد: تا زمانی که پایه اقتصادی کشور برمبنای نفت و منابع زیر زمینی باشد نمی توانیم توسعه مناسبی در حوزه علم و فناوری داشته باشیم.

** مهمترین مشکل در عرصه اقتصاد دانش بنیان، ضعف فرهنگی است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به سختی های پیش روی معاونت علمی برای نهادینه کردن ترویج و فرهنگ اقتصاد دانش بنیان در کشور اظهار کرد: مهمترین مشکل ما در حوزه اقتصاد دانش بنیان، ضعف فرهنگی است به این معنی که در دولت و جامعه، تفکرات منسوخی وجود دارد که با نسل امروز و تفکرات آنها همخوانی ندارد.
وی افزود: وجود 30 میلیون جوان و پنج میلیون دانشجو در کشور یک فرصت است نه تهدید که می توانیم از این فرصت برای کارآفرینی و اشتغالزایی استفاده کنیم.
** دخالت در کار بخش خصوصی را کمتر می کنیم
ستاری با اشاره به خدمات معاونت علمی به شرکت های دانش بنیان گفت: گرچه معاونت علمی خدمات کوچک و بزرگی به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند اما ترجیح می دهیم تا جایی که ممکن است دخالت دولت در کار بخش خصوصی را کمتر کنیم.
وی اصلاح زیست بوم کارآفرینی را مهمترین کار جوانان دانست و گفت: دولت و جوانان باید دست به دست هم دهند و به کمک یکدیگر اکوسیستم کارآفرینی در کشور را اصلاح کنند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: توسعه شتاب دهنده ها، اصلاح محیط کسب و کار و ایجاد معافیت های مالیاتی و گمرکی و ایجاد تسهیلات سربازی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر از جمله راهکارهایی است که می تواند به تحقق اقتصاد دانش بنیان کمک کند.

** معاونت علمی تلاش می کند بخش خصوصی را به جایگاه مناسب برساند
وی با بیان اینکه در اقتصاد دانش بنیان به کارآفرین بعنوان یک فرد محترم نگاه می شود، ادامه داد: در این میان بخش خصوصی نیز جایگاه اصلی را دارد. بنابراین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تلاش می کند بخش خصوصی را به جایگاه مناسب خود برساند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور