راه اندازی بانک اطلاعات محصولات صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار زبان دنیا

به اشتراک بگذارید
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی بانک اطلاعاتی محصولات شرکت های دانش بنیان به چهار زبان زنده دنیا در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روح الله استیری در نشستی با شرکت های دانش بنیان حوزه صادرات که با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: از یک سال و نیم اخیر، توانمندسازی شرکت های دانش بنیان در حوزه صادرات با راه اندازی کریدور خدمات صادرات دانش بنیان در حال انجام است و تا پایان سال 94 حدود 736 درخواست از شرکت ها برای حضور در این کریدور را داشتیم که 466 درخواست مورد تایید قرارگرفته و 305 درخواست از حدود 170 درخواست نیز خدمات دریافت کرده اند.
وی، اعزام هیات ها به دیگر کشورها را از دیگر اقدامات معاونت امور بین الملل و تبادل فناوری عنوان کرد و گفت: در این زمینه اقداماتی برای پذیرش حضور دیگر کشورها در رویدادهای مهم ایران مانند ایران هلث و اینوتکس داشته ایم و راه اندازی پاویون های مختلف ایران در رویدادهای علمی دیگر کشورها مانند بیوتکنیکای آلمان، جیتکس (نمایشگاه تجهیزات پزشکی)، نمایشگاه نوا در روسیه و عرب لب را داشته ایم که شرکت ها و هیات های ایرانی حضور خوبی در این نمایشگاه ها داشتند.
استیری با اشاره به طراحی الگوی توسعه صادرات در معاونت امور بین الملل و تبادل فناوری، اظهار کرد: پشتیبان سازی، کیفی سازی و برندسازی از جمله مواردی است که برای طراحی الگوی توسعه صادرات به آنها نیاز داشتیم و برای هر کدام از این حوزه ها اقدامات مختلفی در این دو سال صورت گرفته است.
مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی با مهم خواندن راه اندازی بانک اطلاعاتی محصولات شرکت های دانش بنیان، گفت: به زودی بانک اطلاعاتی محصولات شرکت های دانش بنیان به چهار زبان زنده دنیا راه اندازی خواهد شد و تمام این اطلاعات در این سایت قرار می گیرد.

شرکت های دانش بنیان، پایه اقتصاد آینده کشور

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: شرکت های دانش بنیان راهی را رفته‌اند که در آن دولت را کنار گذاشته‌اند و با توجه به وجود حجم بالای نیروی انسانی در ایران می‌توان گفت پایه اقتصاد آینده کشور ما همین راه خواهد بود.
وی افزود: کشور ما یک زیست‌بوم غلط را دنبال کرده و اقتصاد نفتی سیستم فکری و فرهنگی ما را از بین برده است؛ زیست‌بوم اشتغال و کارآفرینی موضوع مهمی است که باید راه درست خود را پیدا کند.
ستاری بیان کرد: اینها مواردی هستند که فقط با پول درست نمی‌شود، اگر با پول می‌توانستیم زیست‌بوم و فرهنگ را تغییر دهیم عربستان امروز نخبگان زیادی را به جهان عرضه کرده بود، درحالی که با توجه به صرف هزینه های بالا و اعزام دانشجویان زیادی که به کشورهای رده اول داشته هنوز به این امر دست نیافته است.
وی ادامه داد: باید اکوسیستم کارآفرینی و اشتغال درست شود، اگر این اتفاق صورت گیرد صندوق‌های VC، بخش پژوهشی و غیره نیز درست خواهند شد اما اگر این اتفاق نیفتد نمی‌توانیم موفق شویم.
معاون علمی رئیس جمهوری با بیان اینکه در دو سال اخیر در سیستم اقتصاد دانش‌بنیان تمام تلاش بر این بوده که بگوییم سرمایه اصلی ایران فقط نفت و گاز نیست، افزود: باید اقتصاد کشور را از سیستم نفتی که دیدش نسبت به آدم‌ها و اقتصاد مناسب نیست و از برند و اقتصاد دانش بنیان ذهنیتی ندارد، دور کنیم.
وی گفت: وقتی یک داروی بیوتک را صادر می‌کنیم، هر ویال آن که تنها چند گرم است، معادل 200 بشکه نفت برای ما درآمدزایی دارد و این کارآفرینی و ارزش آفرینی مدنظر ما است؛ دیگر با پول نفت نمی‌توان این کشور را اداره کرد و با خام فروشی نفت، زعفران، زرشک و منابع زیرزمینی نمی‌توانیم پیشرفت کنیم، باید مواد خام با فکر و ایده به محصولی تبدیل شود که اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد.
ستاری افزود: برای ارتقای دانشگاه‌ها باید روی شرکت‌های دانش‌بنیان کار کنیم و این مهم با شرکت‌های دانش‌بنیانی که اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان آنها را تأسیس می‌کنند، محقق می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس ‌جمهوری تاکید کرد: تسهیلاتی که ارائه داده ایم در زمینه شرکت های دانش‌بنیان، مانند معافیت مالیاتی، گمرکی، تسهیلات وام و حتی مبحث سربازی که عده زیادی نیز از آن استفاده کرده‌اند، یا تأسیس شرکت در شعاع 120 متری تهران بسیار موثر بوده است زیرا شهر فقط جای بوتیک و مغازه نیست و نباید شهرها فقط به این شکل اداره شوند.
به گفته وی، اقدام مهمی که معاونت علمی می‌تواند برای شرکت‌های دانش بنیان انجام دهد، این است که سازمان های دولتی هماهنگ تر با این شرکت‌ها باشند.
ستاری افزود: باید محیطی را تعریف کنیم که در آن به کارآفرین اهمیت داده شود، کارآفرین قرار نیست درگیر کاغذ بازی‌های دولتی شود، باید همه به او افتخار کنند، این همان زیست بومی است که باید تلاش کنیم شکل بگیرد.
وی ادامه داد: البته اکنون با این ایده آل فاصله داریم زیرا کشوری که عادت به فروش نفت دارد تمام سیستم دولتی و پایه گذاریش به همان شکل است اما ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا این اتفاق بیافتد.
معاون علمی رئیس جمهور با ابراز رضایت از کاهش درصد وابستگی دولت به فروش نفت، گفت: ما باید از فرصت پایین رفتن قیمت نفت در کشور استفاده کنیم، وقتی قیمت نفت پایین می‌آید بهتر فکر می‌کنیم و در دولت تصمیم گیری‌های بهتری صورت می‌گیرد.
نائب رئیس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلام آمادگی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، به صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و افزود: باید به این صندوق زمان بدهیم، این صندوق نمی‌تواند وام‌هایی با رقم بالا بدهد؛ صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های کوچک طرح‌ریزی ‌شده و وقتی شرکتی از یک سطحی بالاتر می‌رود، باید سراغ سیستم بانکی برود.
در این جلسه مدیران شرکت ها نیز به بیان مشکلات و دغدغه های خود از جمله نبود ضمانت نامه های صادراتی، ناعادلانه بودن فضای صادرات، سرعت پایین پرداخت اعتبارات، نبود نقدینگی لازم در حوزه صنایع دارویی، خالی بودن ردیف اعتباری صادرات و تامین سرمایه برای صادرات پرداختند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور