برگزاری جشنواره ایران ساخت با رویکرد توجه به تولید و فناوری داخلی

به اشتراک بگذارید
نخستین جشنواره ملی فرهنگی ایران ساخت با شعار 'فناوری ایرانی مساوی با کسب و کار ایرانی' و با رویکرد توجه به تولید و فناوری داخلی به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
برگزار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی دبیرکل جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت، گفت: این جشنواره با هدف جریان سازی در حمایت از تولید و ساخت داخل و دانش بنیان و جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی و نفی واردات غیرضروری توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار خواهد شد.
وی اظهار کرد: بهره گیری از هنر در فرهنگ سازی و ترویج گفتمان علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به منظور دستیابی به اهداف توسعه ای کشور اهمیت بسزایی دارد، ضمن آنکه در پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی لزوم ایجاد جریان سازی، تحول فرهنگی، حرکت به سوی توسعه پایدار علم و فناوری و حمایت از تولید ساخت داخل و تبدیل به ارزش کردن برندهای ایرانی در چارچوب اقتصاد دانش بنیان، امری ضروری است.
وی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای فرهنگ سازی و ترویج اقتصاد دانش بنیان این جشنواره را برگزار می کند، افزود: نفی واردات بی رویه و غیرضرور، معرفی کسب و کارهای نوین و دانش بنیان همچنین، کمک به برندسازی و تقویت برندهای ایرانی از طریق تقویت ارتباط بین فعالان حوزه فرهنگ و هنر با فعالان اقتصاد دانش بنیان، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی از اهداف این رویداد مهم علمی و فناوری کشور است.
کرمی امیدافزایی، تقویت روحیه پیشرفت و اعتماد به نفس و ایجاد تحرک در جامعه به ویژه در بین جوانان ایرانی، فرهنگ سازی و آشنایی جامعه با اقتصاد دانش بنیان و ترویج اقتصاد مقاومتی، تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه علم و فناوری و بیان پیشرفت های کشور و اقتصاد دانش بنیان و تولید محتوا برای فضای مجازی و رسانه های مرتبط با حوزه کارآفرینی و کمک به انتشار و عرضه آثار هنری خلاق و کاربردی با موضوعات مرتبط با علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.
وی گفت: فعالان عرصه فرهنگ و هنر کشور، فعالان نهادها و مراکز علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان، موسسات و مراکز فرهنگی هنری، مخاطبان عام و علاقمندان و دانشگاهیان و دانشجویان مرتبط مخاطبان این جشنواره هستند.
کرمی ادامه داد: رشته‌های حاضر در جشنواره در بخش‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که بخش مکتوب (ادبیات) شامل روایت مستند و تک نگاشت (هزار کلمه ای)، شعر (جدی، طنز) و جملات نغز (ایرانی، ایرانی بخر) است.
وی بیان کرد: همچنین بخش هنرهای تجسمی شامل عکس، کاریکاتور، گرافیک (پوستر، تصویرسازی، اینفوگرافی) و بسته بندی، بخش رسانه های دیداری و شنیداری شامل فیلم مستند حداکثر 40 دقیقه ای، پویانمایی (انیمیشن، موشن گرافی)، نماهنگ و برنامه های تلویزیونی همچون تولیدات گفت وگو محور، مجلات تصویری و برنامه های رادیویی، کلیپ، تیزر، بخش رسانه های نوین شامل شبکه‌های اجتماعی مجازی، سایت، وبلاگ، نرم افزارهای تلفن همراه و چندرسانه ای ها است.
کرمی یادآور شد: همچنین بخش ایده های نو در زمینه معرفی و ترویج کالاهای ایرانی دیده شده است.
دبیرکل جشنواره ایران ساخت افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی با محوریت خلق اثر هنری با موضوعات مرتبط با جشنواره، برپایی نمایشگاه آثار هنری راه یافته به مسابقه در هر بخش و نشست شعرخوانی برای 30 اثر ادبی، دو بخش شعر طنز، اجرای زنده برخی از هنرهای تصویری در جشنواره (تصویرسازی) و برگزاری ماراتن تولید محتوای راهبردی و کاربردی در عرصه های مختلف از جمله محتوای دیجیتال دیگر قسمت‌های بخش جنبی است.
کرمی ادامه داد: با رایزنی های انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران، قرار بر این است که آثار برگزیده، در فرهنگ سراهای تحت پوشش این دو نهاد و نیز خانه هنرمندان ایران و برخی از گالری های شناخته شده پایتخت، به نمایش عموم گذاشته شوند.
وی در مورد انتخاب و داوری آثار ارسال شده به جشنواره گفت: انتخاب و داوری آثار توسط گروه پنج نفره تخصصی در هر بخش انجام خواهد شد که در مرحله دوم سه نفر اول تا سوم در دو سطح حرفه ای و مردمی توسط هیات داوران به عنوان برگزیدگان جشنواره در هر بخش معرفی خواهند شد، همچنین علاقمندان برای شرکت در جشنواره تا اول آذرماه مهلت دارند آثار خود را ارسال کنند.
کرمی افزود: این رویداد به صورت رقابتی و در دو سطح حرفه ای و مردمی برگزار خواهد شد و برگزیدگان در این دو سطح به صورت جداگانه معرفی و تقدیر می شوند.
وی در خصوص محورهای این رویداد گفت: جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی، معرفی کسب وکارهای نوین و دانش بنیان، اقتصاد دانش بنیان، نمایش پیشرفت ها و دستاوردهای علمی و فناوری ایرانی، حمایت از محصولات تولیدات ساخت داخل، نفی واردات بی رویه و غیر ضروری، معرفی و نمایش دستاوردهای فناوری و نوآوری در استان ها و بخش ها و اقتصاد مقاومتی مهمترین عناوین محورهای این جشنواره هستند.
نخستین جشنواره فرهنگی هنری ایران ساخت 16 تا 18 دی ماه سال جاری با حمایت وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صداوسیما، شهرداری تهران، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مرکز ملی فضای مجازی و خانه هنرمندان در مرکز همایش های صداوسیما در تهران برگزار می شود.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور