با سرمایه 1 میلیارد یورو شبکه مخابراتی کشور نوسازی می شود

به اشتراک بگذارید
ایران نوشت: به دنبال توافق هسته‌ای و تأثیر برجام بر رفع تحریم‌ها، شرکت مخابرات ایران قرارداد یک میلیارد یورویی با دومین شرکت تولیدکننده تجهیزات ارتباطی در جهان برای نوسازی شبکه مخابراتی کشور امضا کرد.
با اجرای این پروژه که در 6 ماه اول امسال اجرایی می‌شود به نوعی نوسازی شبکه مخابراتی کشور آغاز خواهد شد، ضمن تجمیع سوئیچ‌های تلفن‌های ثابت، همراه و اینترنت و کوچک‌سازی مراکز تلفن نه تنها سرعت اینترنت کشور افزایش خواهد یافت، بلکه فقط در بخش تلفن ثابت می‌توان حداقل تا 30 سرویس ارزش افزوده را به کاربران و مشترکان ارائه داد.

اجرای طرح در 6 ماه اول سال «این شرکت طرف قرارداد که نام آن بزودی اعلام خواهد شد دومین شرکت تولیدکننده تجهیزات مخابراتی تلفن همراه و تلفن ثابت و سایر تجهیزات جانبی تلفن در جهان است و شرکت مخابرات ایران با این شرکت درخصوص نوسازی تجهیزات مخابرات کشور (مراکز تلفنی، زیرساخت شبکه و دیتا) قرارداد یک میلیارد یورویی امضا کرده است.»
 

  سیدمصطفی سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران با بیان مطلب فوق به «ایران» می‌گوید: قرارداد نهایی با این شرکت در ایران امضا شده است و باید برای عملیاتی و اجرایی‌شدن آن برنامه ریزی شود از این رو برای اجرایی شدن این قرارداد هیأتی از ایران به کشور مربوطه خواهد رفت تا عملیاتی شدن قرارداد را تنظیم و تصویب کند و شرکت مربوطه براساس نیاز شرکت مخابرات ایران تجهیزات را در اختیار ما بگذارد تا نوسازی انجام شود.
  سیدهاشمی درباره اینکه گفته می‌شود قرار است ظرف 6 ماه نوسازی تجهیزات مخابراتی کشور عملی شود، می‌گوید: برای اجرای این طرح بزرگ نیازمند زمانبندی منطقی هستیم بنابراین در مدت 6 ماه برای ما امکانپذیر نیست هر چند کشور مربوطه می‌تواند در این مدت زمان نیز تجهیزات مخابراتی کشور را نوسازی کند.
  سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران می‌افزاید: باید بحث‌های اجرایی این قرارداد تصویب و سپس تجهیزات به کشور منتقل شود تا نوسازی آغاز شود به همین علت قرار است در 6 ماه اول امسال نیازهای خود را به صورت مرحله‌ای به این شرکت اعلام کنیم و آنها نیازهای ما را تأمین و تجهیز کنند. چون حجم کار، بسیار زیاد است بنابراین نمی‌توان در مدت 6 ماه نوسازی را در تجهیزات مخابراتی کشور انجام داد اما به طور قطع در این مدت قرارداد شکل اجرایی به خود می‌گیرد.
   

   ارائه سرویس‌های جدید ارزش افزوده
   سؤالی که پیش می‌آید این است که دقیقاً قرار است کدام بخش‌های مخابراتی ایران نوسازی شود؟ آیا این نوسازی شامل تمام بخش‌های مخابراتی مانند تلفن ثابت‌ و تلفن همراه می‌شود یا خیر؟ سیدمصطفی سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سؤال به «ایران» می‌گوید: اکنون در دنیا دیگر تلفن ثابت بر بستر IP است و همگرایی تلفن‌های ثابت و همراه(FMC) مطرح است با تجدید ساختار و بازسازی، کل شبکه مخابراتی را به سمت نسل‌های جدید می‌بریم. به عبارتی این قرارداد در راستای تأمین تجهیزات مرتبط با شبکه‌های نسل جدید مخابراتی (NGN-IMS (IMS، گسترش تجهیزات دیتا، بهینه کردن تجهیزات موجود و نیز توسعه دکل های BTS برای ارتقای نسل سوم و چهارم موبایل منعقد شده است. IMS نوعی سامانه چند لایه‌ برای ارائه سرویس‌های چند رسانه‌ای به تمام کاربران مخابراتی است، جدیدترین شبکه‌ برای محقق کردن ایده شبکه‌های نسل آینده (NGN) محسوب می‌شود.)
   سیدهاشمی با بیان اینکه نوسازی شبکه مخابراتی کشور دارای چندین ویژگی است، می‌افزاید: اولین ویژگی نوسازی، افزایش امکان ارائه سرویس‌های ارزش افزوده تنها از طریق بستر تلفن ثابت است که پیش‌بینی می‌شود حداقل 25 تا 30 سرویس جدید ارزش افزوده ارائه شود. از سوی دیگر با نوسازی شبکه مخابرات کشور تجمیع سوئیچ‌های تلفن‌های ثابت، همراه و اینترنت با هم امکان‌پذیر می‌شود به عبارتی با یک سوئیچ می‌توان هر سه خدمت را به کاربران و مشترکان ارائه داد.وی در ادامه می‌گوید: قدرتی که شبکه‌های نسل جدید دارند باعث تجمیع مراکز تلفنی نیز خواهد شد به عبارتی مراکز تلفن‌ها از گستردگی خارج شده و کوچک‌سازی خواهند شد و امکان تجمیع وجود دارد و شبکه‌ای که اکنون هوشمند است، هوشمندتر خواهد شد. در ضمن با تغییر ساختار شبکه، نگهداری از شبکه ساده و سهل تر خواهد شد.
    

    افزایش سرعت اینترنت با نوسازی شبکه مخابراتی
    معمولاً زمانی بحث تغییر و نوسازی نتیجه بخش خواهد بود که کاربران و مشترکان شبکه مخابراتی کشور، تغییرات را لمس کرده و ابراز رضایت کنند. از سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران سؤال می‌کنیم که در کدام بخش‌ها نتیجه نوسازی برای مشترکان و کاربران ملموس‌تر خواهد بود؟ که وی در این باره به «ایران» می‌گوید: با انجام نوسازی شبکه مخابرات ایران کاربران و مشترکان در تمام زمینه‌ها مانند افزایش سرعت اینترنت، افزایش امکانات ارزش افزوده، امکانات تلفن همراه و…. اثرات این نوسازی را درک خواهند کرد و برای کاربران کاملاً قابل لمس خواهد بود. از سوی دیگر در بخش تلفن ثابت و حتی تلفن همراه نیز اپراتورها در بحث نگهداری و کنترل و حتی پاسخگویی به مشترکان و کاربران بسیار راحت تر از قبل خواهند بود.

    سیدمصطفی سیدهاشمی رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران مبلغ قرارداد را یک میلیارد یورو اعلام کرده و می‌افزاید: این قرارداد به صورت فاینانس منعقد شده که ۱۵ درصد آن به صورت گشایش LC و ۸۵ درصد آن به صورت بازپرداخت ۵ ساله پس از نصب تجهیزات و راه‌اندازی، انجام می‌شود. همچنین پیش بینی شده که پروژه ظرف ۶ ماه اول امسال نهایی شود. سیدهاشمی بستن این قرارداد بزرگ را نتیجه برداشته شدن تحریم‌ها و برجام اعلام کرده و می‌گوید: قبل از برجام امکان بستن قرارداد حتی با کشورهای آسیایی بزرگ چندملیتی فراهم نبود، چرا که این شرکت‌ها از سوی دولت امریکا تهدید می‌شدند و امکان ارتباط و انجام پروژه‌های بزرگ فراهم نبود اما با برداشته شدن تحریم‌ها و برجام (با اینکه هنوز امریکایی‌ها سد راه بستن قراردادهای بزرگ هستند) موجب شد که حتی تفاهمنامه‌ای را با شرکت «ایتال‌تل» (ItalTel) ایتالیا امضا کنیم. این شرکت هم قرار است در زمینه شبکه انتقال به شرکت مخابرات ایران کمک کند.
    وی می‌افزاید: این تفاهمنامه، به منظور توسعه و نوسازی شبکه مخابراتی کشور مبتنی بر تجهیزات نسل نو و توسعه سرویس‌های نوظهور ارزش افزوده بر اساس آخرین فناوری روز دنیا، به صورت فاینانس امضا شد. طبق این تفاهمنامه، ایتال‌تل متعهد شد تأمین تجهیزات و پیاده سازی شبکه مخابراتی ایران را براساس طرح های ارائه شده از سوی شرکت مخابرات ایران در طول مدت 18ماه انجام دهد.
    در پایان از رئیس هیأت مدیره شرکت مخابرات ایران درخصوص بحث خرید سهام اپراتور همراه اول از سوی یک شرکت اروپایی سؤال می‌کنیم که آیا این موضوع صحت دارد و در صورت تأیید در چه مرحله‌ای است که وی در این باره به «ایران» می‌گوید: یک شرکت اپراتور فرانسوی به نام «سابرکام» خواهان خرید سهام اپراتور همراه اول است. وی می‌افزاید: این شرکت فرانسوی درخواست خرید سهام اپراتور همراه اول را در سفری که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه رئیس جمهوری به فرانسه داشتند و سپس در نمایشگاه بارسلون مطرح کردند که بعد از آن تاکنون چند نشست با این شرکت فرانسوی برگزار کرده‌ایم و فعلاً در حال گمانه زنی هستیم.

    Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
    1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

    نظرات شما

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
 • وزارت کشور