بازدید هیات اقتصادی سوئیسی از مجتمع فناوری دانشگاه شریف/انتقال فناوری ایران به اروپا

به اشتراک بگذارید
هیات اقتصادی سوئیسی كه با هماهنگی اتاق بازرگانی ایران-سویس به ایران سفر كرده است، دیروز (چهارشنبه) از مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف بازدید كرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در ابتدای این بازدید دکتر محمد شریف خانی عضو هیات علمی و مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، بخش ها و دانشکده های مختلف این دانشگاه را در قالب یک پاورپوینت توضیح داد.
دکترشریف خانی در بازدید هیانسوییسی از مجتمع خدمات فناوری و در جمع خبرنگاران گفت: بازدید این هیات شامل فعالان حوزه فناوری، تجارت و حقوقی طبق هماهنگی میان اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است و طبعا یکی از بخش های مورد علاقه این هیات مجتمع خدمات فناوری دانشگاه بود که در حوزه فناوری کار می کند.
وی ادامه داد: این مجتمع تقریبا 50 دفتر و مرکز خدمات فناوری در زمینه های مختلف از جمله حوزه های نفت و گاز، الکترونیک، انرژی، برق و الکترونیک، و کامپیوتر دارد و توسط اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف راهبری می شود.
به گفته شریف خانی، این مجتمع که دو سال پیش آغاز به کار کرد، امسال با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه پیدا کرد و امروز یکی از مراکز جذب نخبه در دانشگاه صنعتی شریف برای فعالیت در حوزه های فناوری این مرکز است.
وی در خصوص دستاوردهای مجتمع خدمات فناوری شریف گفت: بسیاری از شرکت های دانش بنیان از این محل در دانشگاه نشات می گیرند و گردش مالی این مرکز در مقایسه با بودجه دانشگاه قابل ملاحظه است، تقریبا در این مجتمع در همان طیف بودجه دانشگاه، برای دانشگاه درآمدزایی می شود.
وی یادآور شد: در این بازدید تفاهم نامه ای بین دانشگاه و هیات سوییسی منعقد نشده است، اما بسته به نظر مدیران دفاتر و مراکز فناوری دانشگاه صنعتی شریف، احتمال دارد تفاهمی میان مراکز فناوری این دانشگاه و مراکز تجاری سازی خارج از کشور صورت بگیرد که در این امر دانشگاه فقط فضا را آماده می کند.
شریف خانی بزرگترین دستاورد بازدید هیات سوییسی را این گونه توصیف کرد که پس از دوران تحریم، کشور به جایی رسیده است که فناوری خود را به اروپا می فروشد و انتقال فناوری دارد.
وی گفت: به عبارت بهتر، ما در حوزه تحقیقات و فناوری و کاری که دانشگاه باید در دوران تحریم انجام می داد، علاوه بر این که هیچ میزان توقف نداشته ایم، بلکه رشد هم کرده ایم و به سطحی رسیده ایم که این افراد به ایران آماده اند و به دنبال این هستند که چه فناوری در کشور برای انتقال وجود دارد.
مدیر برنامه دفاتر و مراکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد که دوره عزیمت بدون بازگشت دانشجویان به خارج از کشور به سر آمده است و حال دانشجویان ما مولد هستند و می توانند با گشایش مراکز تحقیقاتی، محصولاتی قابل عرضه به اقتصاد روز دنیا ارائه کنند.
هیات اقتصادی 60 نفره سوییسی پنج روز پیش وارد ایران شدند و تاکنون از برخی مراکز اقتصادی و علمی و فناوری کشور دیدن کرده اند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • وزارت کشور