معاون شهرک‌های صنعتی کشور:

۹۲ درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند

به اشتراک بگذارید
معاون شرکت شهرک‌های صنعتی کشور گفت: برنامه توسعه صنایع کوچک یک برنامه مستمر و هدفمند در دولت جدید بوده چرا که ۹۲ درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند.
۹۲ درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا،  غلامرضا سلیمانی اظهار کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجهه ویژه به شرکت های دانش بنیان دولت تدبیر و امید برنامه ها و هدف گذاری های خاص و اثر گذاری در جهت حمایت، توسعه و گسترش شرکت های دانش بنیان و تولید علم و فن در کشور دارد و در این زمینه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قول های مساعدی را در این زمینه داده اند.

وی افزود: فن بازار محل تلاقی عرضه فناوری و ایده ها و نیز صنعت و دانشگاه است که سرمایه گذاران، متقاضیان، صنایع بزرگ و کوچک، واحدهای تحقیق و توسعه، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از مراکز و افراد مرتبط با آن هستند.

معاون شرکت شهرک های کشور با بیان اینکه نگاه و مطالبات دولت از این سازمان به سمت زیرساخت‌ها حرکت کرد اما، در دولت جدید سازمان به فلسفه وجودی اصلی خود برگشته اند گفت: برنامه توسعه صنایع کوچک یک برنامه مستمر و هدفمند در دولت جدید بوده چرا که 92 درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند.

سلیمانی تصریح کرد: با توجه به اینکه حدود 45درصد اشتغال صنعتی کشور در حوزه صنایع کوچک متمرکز است اما 2شاخص ارزش افزوده و صادرات در این حوزه ضعیف عمل کرده به طوری که سهمی کمتر از 17درصد ارزش افزوده صنعتی کشور و کمتر از 10درصد صادرات را شامل می‌شود.

وی افزود: افزایش سهم صنایع کوچک در GDP کشور از برنامه‌های این سازمان در دولت جدید بوده و ارتقای رقابت‌پذیری صنایع کوچک با شبکه‌سازی، افزایش ارزش افزوده و صادرات از اهداف کلان در جهت افزایش سهم صنایع کوچک است.

معاون شرکت شهرک های کشور تصریح کرد: اصلاح فرایندها در احداث صنایع کوچک از اهداف این سازمان بوده و اصلاح ساختار و اساسنامه شرکت‌های شهرک‌های صنعتی در 30 استان کشور در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

سلیمانی با بیان اینکه صنایع کوچک در ابتدا ساختار و تشکیلات و تخصص مورد نیاز را ندارند، گفت: در راستای توسعه واحدها، فناوری‌ها و توسعه منابع انسانی نیازمند ارائه برنامه و بسته‌هایی هستیم تا از طریق بخش خصوصی این واحدها را توانمند کنیم.

وی افزود: حدود 81 هزار واحد صنعتی کوچک در کشوروجود دارد که این تعداد، 92 درصد واحدهای صنعتی کشور را شامل شده و 45 درصد اشتغال صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند که از این تعداد 32 هزار واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.

معاون شرکت شهرک های کشور تصریح کرد: از مجموع 81 هزار واحد صنعتی کوچک 14 هزار واحد تعطیل شده که تعطیلی 70 درصد این واحدها در بین سال‌های 85 تا 92 انجام شده است.

وی افزود: طرحی که به منظور کمک به واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسید زیر ظرفیت 100 درصد فعالیت دارند و طرح‌های نیمه‌تمام با بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی در جهت احیای 40 درصد از این واحدها تدوین و به دولت ارائه شده است.

معاون شرکت شهرک های کشور تصریح کرد: 20 درصد واحدهای صنعتی که با ظرفیت‌های پائین تولید می‌کنند و فعال هستند در اولویت نخست قرار دارند که تسهیلاتی به ارزش 120 هزار میلیارد ریال برای احیای این واحدها مورد نیاز بوده که با تزریق این اعتبار به بدنه صنعت امسال شاهد ایجاد 250 هزار شغل جدید در کشور را داریم.

معاون شرکت شهرک های کشور تصریح کرد: پیشنهاد سرمایه گذاری بخش خصوصی با حجم اعتباری 60میلیارد ریال در بخش های مختلف آموزشی و پژوهشی بخش تولید اعلام وصول شده که توسط کارشناسان در دست بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت و نهمین نمایشگاه اتوماسیون صنعتی مشهد توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • آنجمن خوردگی ایران
  • سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی
  • شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی