رئیس امور اجرایی اتاق ایران افغانستان مطرح کرد

هرات افغانستان به عنوان دروازه طلایی تجارت با افغانستان

به اشتراک بگذارید
رئیس امور اجرایی اتاق ایران افغانستان با اشاره به اینکه شهر هرات دروازه طلایی تجارت با کشور افغانستان به شمارمی رود گفت: قدرت و توانمندی ایران در توسعه صادرات کشور به افغانستان پس از خروج آمریکا از منطقه با جهش ناگهانی رو به رو خواهد شد.

محمود سیادت در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی آرسا با اشاره به چگونگی برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران در هرات باستان اظهار کرد: برای حضور در افغانستان باید با برنامه ای راهبردی و تلاش در جهت حفظ شرایط موجود با استفاده از کالاهای دانش بنیان و فنی و مهندسی و صنایع سبک حضور یابیم، زیرا افغانستان برای حفظ امنیت خود نیاز به ایجاد اشتغال دارد و با توجه به امکانات کم مالی تنها توان وارد کردن صنایع سبک و کم سرمایه را دارند.

 وی با بیان اینکه بخش عمده اى از صادرات ایران به افغانستان شامل موادغذایى،  مصالح ساختمانى، پوشاک و موادپلاستیکى و پتروشیمى است افزود: همچنین کالاهایى که توسط ایران صادر نمی شود، از بازارهاى دیگرى مانند چین، هند وترکیه تامین می شود و این کشور ها همچنان در فکر توسعه بازار و کاهش سهم حضور دیگر کشورها از جمه ایران نیز هستند.

 رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به اجرای نمایشگاه ایران در افغانستان تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی بخش خصوصی برای توسعه بازار و کاهش سهم کشورهایی که کیلومتر ها با این کشور ارتباط دارند باید در صنایعی که مواد اولیه آن در افغانستان موجود است به دنبال سرمایه گذاری مشترک بود.

 سیادت با بیان اینکه ارزش مواد معدنى موجود در افغانستان تا هزاران میلیارد دلار تخمین زده می شود افزود:کارى که می تواندر افغانستان امروز انجام داد، صدور خدمات فنى و مهندسى چه در حوزه زیرساخت ها مثل سد، جاده، نیروگاه، چه در صنایعمادر و چه در حوزه کارشناسى و خدمات فنى و مهندسى به معناى مشاوره صنعتى براى ایجاد واحدهاى صنعتى است.

 وی با بیان اینکه در مواردی که ذکر شد، ایران می تواند به عنوان بهترین ارائه کننده و تامین کننده نیازهاى افغانستان نقشفعالى داشته باشد، خاطرنشان کرد: در طرف مقابل نیز افغانستان در زمینه تولید میوه هاى تازه و خشکبار در سطح مناسب و قابل صدورى قرار دار و همچنین در حوزه معدن نیز،  معادن بسیارى در افغانستان وجود دارد که اگر فرصت و امکان صدور واستخراج آنها فراهم شود، به طور قطع ایرانیان به عنوان بهترین شرکاى دوستان افغان می توانند در این زمینه کمک کنند.

 رئیس امور اجرایی اتاق ایران افغانستان باتوصیه نسبت به حضور هوشمندانه در افغانستان به ویژه در نمایشگاه توانمندی های ایران در هرات افغانستان به عنوان دروازه طلایی تجارت با افغانستان گفت: در حالی که کارتل ها و تراست ها بازارها را هدف گرفته اند و با تلفیق مواد اولیه ارزان و کارگز ارزان، برندسازی و سیاست بازی بازارها را قبضه کرده اند لزوم تاکید بر داد و ستد های منطقه ای برای ما هر روز بیشتر از قبل خواهد شد اگر بخواهیم سهم مان از بازارهای دنیا را حفظ کنیم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا نمایشگاه اختصاصی ایران از تاریخ 29 مهرماه تا 3  آبان ماه در شهر هرات باستان افغاستان و در تالار مولانا جلال الدین بلخی توسط شرکت مدیریت تجارت و رویداد آرسا  به مدت 5  روز برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • آنجمن خوردگی ایران
  • سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی
  • شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی