به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

سنگ آهن از رقابت با اقلام صادراتی باز ماند

به اشتراک بگذارید
بررسی آمار صادرات سه ماهه نخست امسال نشان می دهد که ماده معدنی سنگ آهن سال گذشته در اغلب آمارهای منتشره رسمی در شمار شاخص ترین کالای صادراتی بود، اما امسال از رقابت با دیگر اقلام صادراتی بازمانده است.
سنگ آهن از رقابت با اقلام صادراتی باز ماند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، سیاستهای وزارت صنعت، معدن و تجارت مبتنی بر بهره گیری از بالاترین ارزش افزوده از مواد معدنی، افت قیمت جهانی سنگ آهن و برنامه اعمال عوارض صادراتی از این ماده معدنی، برخی از دلایل کاهش صدور آن ذکر شده است.

در عین حال گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در سال جاری اخذ تعهدنامه از صادرکنندگان سنگ آهن را به مورد اجرا گذاشته بود که براساس آن هریک از صادرکنندگان به گمرک متعهد می شدند که هرگاه میزان عوارض صادراتی این ماده معدنی مورد تصویب قرار گرفت، عوارض آن را پرداخت نمایند.

به هر ترتیب با توجه به تمرکز صادرات سنگ آهن دانه بندی ایران به سمت بازار چین، برنامه های این کشور در زمینه رشد یا کاهش تولید، میزان تقاضای این ماده معدنی را با نوسان همراه می سازد.

سال گذشته بیش از 90 درصد سنگ آهن صادراتی ایران راهی چین شده و ایران یکی از چهار شریک تجاری این کشور در زمینه مربوطه بود.

براساس آمارهای منتشره طی دو ماهه نخست سال جاری 3.89 درصد از ارزش صادرات غیرنفتی متعلق به سنگ آهن صادراتی بود.

صادرات سنگ آهن در دو ماهه امسال دو میلیون و 887 هزار و 800 تن ذکر شد که نسبت به دو ماهه 92 حدود 9.1 درصد کاهش داشت.

میزان صادرات سنگ آهن در دو ماهه اول پارسال، سه میلیون و 179 هزار و 900 تن ثبت شده بود.

ارزش صادراتی سنگ آهن در ماه های فروردین و اردیبهشت از مرز 190 میلیون دلار گذشت.

آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در فصل بهار امسال اقلام صادراتی مانند پروپان مایع شده، متانول و قیر نفت به عنوان شاخص ترین کالاهای صادراتی بودند که در این بین پروپان مایع شده به ارزش 527 میلیون دلار بیش از 50 درصد ارزش صادراتی سه ماهه اقلام عمده را به خود اختصاص داد.

قرار است ظرف یک تا دو ماه آینده میزان عوارض صادراتی سنگ آهن تعیین شود و برخی گمانه زنی های رسانه ای میزان آن را 20 درصد ارزش محموله صادراتی ارزیابی می کنند.

جعفر سرقینی معاون امورمعادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته اعلام کرد: دولت مصمم به جلوگیری از خام فروشی است و طی سالهای گذشته همواره سنگ آهن خام صادر شده و محصول یا شمش فولادی وارد شده است.

سالانه 6 تا هفت میلیون تن شمش فولادی، ورق یا مقاطع وارد کشور شده است.

ارزش افزون بر 23 میلیون تن سنگ آهن صادراتی در سال 1392 بیش از 1.5 میلیارد دلار اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا در این راستا هشتمین نمایشگاه بین‌المللی فلزات ،فولاد،متالورژی ،قالب‌سازی ،آهنگری و ریختگری توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • آنجمن خوردگی ایران
  • سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی
  • شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی