مشاور وزیر صنعت در امور افغانستان:

دفتر توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان راه‌اندازی می‌شود

به اشتراک بگذارید
مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان از اخذ مجوز راه‌اندازی دفتر توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و افغانستان خبر داد و گفت: محصولات و توانمندی‌های ایرانی‌ها در افغانستان در این دفتر معرفی می‌شود.
دفتر توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا، محمدرضا مودودی در بیرجند با اشاره به سفر اخیر استاندار خراسان جنوبی به استان فراه افغانستان، اظهار کرد: در تیم مدیریت عالی خراسان جنوبی در سفر به استان فراه افغانستان به عنوان نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت همراهی گروه را برعهده داشتم.

وی افزود: این یک سفر خاص بود از این جهت که دیدگاه‌های مسئولان و بخش خصوصی استان فراه در رابطه با توسعه تجارت و مبادلات اقتصادی را از نزدیک شنیدیم و دیدگاه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت را منعکس کردیم.

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان تصریح کرد: این سفر فتح بابی برای بحث‌های جدی‌تر و بهبود مدیریت اقتصادی مناطق مرزی بود.

مودودی اظهار کرد: در حال حاضر دولت فعلی افغانستان در حال تغییر است و نمی‌توان به ادامه اجرای تفاهم‌نامه‌ها امیدوار بود چراکه مدیریت ارشد در افغانستان سیاست کشور خود را دنبال می‌کند.

وی افزود: در این سفر فضایی ایجاد شد تا گروه‌های کارشناسی دو طرف امکان تبادل دیدگاه‌ها را داشته باشند و مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت از زبان تجار افغانی شنیده شود.

درصد درآمد مردم استان فراه از کشاورزی است

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان گفت: 70 درصد GTP و 85 درصد درآمد مردم استان فراه از محل زراعت و کشاورزی تأمین می‌شود.

مودودی بیان کرد: تجارت بخش عمده‌ای از فعالیت ما نیست به این دلیل که ما هنوز زیرساخت‌های لازم توسعه تجارت را بین فراه و میل 78 فراهم نکرده‌ایم برای مثال 54 کیلومتر از جاده فراه-میل 78 توسط ایران آسفالت شده اما 64 کیلومتر آن باقی مانده و وضعیت مناسبی برای توسعه تجارت نیست و این وضعیت جذابیت تبادل کالا را کم می‌کند.

رسیدگی به میل 78 تجارت را چندین برابر می‌کند

وی اظهار کرد: حجم تردد بالا در این مرز با وجود مشکلات فراوان، نشان می‌دهد که این مرز ظرفیت بالایی دارد و اگر رسیدگی شود می‌تواند تجارت را تا چندین برابر افزایش دهد.

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان گفت: افغان‌ها برای بخش کشاورزی خود نیاز به کمک صنعت در بحث بسته‌بندی، فرآوری و صادرات به دنیا دارند.

مودودی افزود: افغانستان در زمینه تولید محصولات گلخانه‌ای درخشیده است اما آگاهی فرآوری و بسته بندی محصولات را ندارند که این فرصتی برای ایران است.

وی تصریح کرد: باید در مرزهای ایران تدابیری اندیشیده شود تا بتوان این بخش تعریف ناشده اقتصاد افغانستان را مدیریت کرد.

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان گفت: وزرات برای نخستین‌بار در طول تاریخ خود یک مشاور را در حوزه امور افغانستان معرفی کرده که نشان از اهمیت این کشور دارد و به دنبال نقش آفرینی مؤثرتر در افغانستان است.

افغانستان یک بازار بالقوه برای محصولات ایرانی است

مودودی بیان کرد: افغانستان یک بازار بالقوه برای سرریز محصولات ایران و خدمات فنی مهندسی ایران است اما مشکلات عدیده‌ای نیز دارد که یک دافعه برای ورود تجار به این کشور شده است.

وی مشکلات حقوقی، امنیتی و بانکی را از مشکلات اساسی در کشور افغانستان عنوان کرد و افزود: برخی از این مشکلات ورای وزارت صنعت و معدن و در سطح کلان باید حل و فصل شود.

افغانستان چهارمین شریک تجاری ایران است

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان، چهارمین شریک تجاری ایران را افغانستان دانست و گفت: نباید از ظرفیت این بازار غفلت کرد.

مودودی برنامه‌های وزارت برای توسعه مبادلات تجاری با افغانستان، اظهار کرد: در گام نخست، بازار افغانستان، یک بار دیگر کالبدشکافی و آسیب شناسی می‌شود تا نقاط قوت و ضعف آن مشخص شود.

وی افزود: یکی از خواسته‌هایی که تجار افغانی دارند معرفی برندها و شرکت‌های مورد اعتماد دو طرف تجاری است که وزارت در رابطه با آن باید دقیق عمل کند.

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان تصریح کرد: دولت باید سیاست‌های خود را از حالت انفعالی تغییر ‌دهد به این معنا که تجار افغانی وارد ایران شوند و محصولات خود را انتخاب کنند.

مودودی از اخذ مجوز راه‌اندازی دفتر توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و افغانستان خبر داد و گفت: این دفتر در راستای معرفی محصولات و توانمندی‌های خدمات فنی و مهندسی ایرانی‌ها در افغانستان راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: هدف از این دفتر این است تا فضای همکاری بین دو کشور به گونه‌ای پیش رود تا بتوان از 100 درصد ظرفیت‌های دولت در خدمت توسعه بخش خصوصی استفاده کرد.

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان بیان کرد: مطالعات اولیه برای مکان‌یابی این دفتر توسط وزارت صنعت و معدن در حال انجام است و به طور قطع دفاتری در استان‌ها و خاک افغانستان نیز افتتاح خواهد شد.

همگرایی بین خطوط مرزی افغانستان از برنامه‌های وزارت است

مودودی یکی از برنامه‌های وزارت را همگرایی بین خطوط مرزی افغانستان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر سه استان با افغانستان هم‌مرز هستند و گاهی سیاست استان‌ها با یکدیگر متفاوت است و به کلیت روابط اقتصادی بین دو کشور لطمه می‌زند که در این زمینه باید نگاه را از بخشی و استانی به سمت ملی تغییر داد و در برنامه‌ریزی‌ها یک وحدت رویه داشت.

وی بیان کرد: نگاه بخشی، سازمانی و حوزه‌ای سبب اتلاف سرمایه، منابع مالی و استهلاک انرژی می‌شود و نتیجه اثر بخش نخواهد بود.

فراکسیون نمایندگان خطه شرق کشور تشکیل می‌شود

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان با اشاره به برنامه‌های وزارت در رابطه با همکاری مجلس، اظهار کرد: امیدواریم فراکسیون نمایندگان خطه شرق کشور دوباره انسجام و یکپارچگی قدیم را پیدا کند تا جدی‌تر در کنار دولت و بخش خصوصی قرار بگیرند و موانع قانونی بر سر راه توسعه اقتصادی را برطرف کنند.

مودودی تصریح کرد: در این بخش نمایندگان با جدیت موضوع را دنبال می‌کنند و امیدواریم سازمان‌های استان‌ها که متولی امر هستند، همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به سفر دو روزه در افغانستان، گفت: یکی از مشکلات اساسی افغان‌ها تکمیل جاده میل 78 در درح شهرستان سربیشه به فراه است که یک بخش اساسی برای توسعه تجارت محسوب می‌شود و تکمیل آن سبب رونق و بهبود درآمد و جذب جمعیت در فراه می‌شود.

فضای رفت و آمد به کشور افغانستان باید تسهیل شود

مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان گفت: وزارت به عنوان متولی بخش تجارت حتما این موضوع را به نتیجه می‌رساند چراکه یکی از اقدامات پیشگام در تجارت فراهم کردن بسترهای توسعه تجارت است.

مودودی بیان کرد: فضای رفت و آمد به کشور افغانستان باید تسهیل شود چراکه در غیر این صورت تجار رغبتی به سفر به افغانستان نخواهند داشت.

انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • آنجمن خوردگی ایران
  • سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی
  • شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی