به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا

بازگشت ۴۰ درصد واحدهای تعطیل به چرخه تولید

به اشتراک بگذارید
صنایع کوچک و متوسط ۹۱ درصد از سهم اقتصاد را در اختیار دارند. در سال‌های اخیر که اقتصاد کشور دچار بحران بود،این صنایع به سبب کوچک مقیاس بودن زودتر از صنایع بزرگ، دچار آسیب شدند.
بازگشت ۴۰ درصد واحدهای تعطیل به چرخه تولید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا،   با روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت توجه ویژه‌ای را به این صنایع معطوف کرد و در این راستا بودجه‌ای برای احیای واحدهای صنعتی متوقف‌شده و واحدهایی که زیر ظرفیت واقعی تولید می‌کردند نیز اختصاص داده است.

 برای اینکه نگاهی به فعالیت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران داشته باشیم، با فرشاد مقیمی، معاون برنامه‌ریزی این سازمان به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران چه اقداماتی را انجام داده است؟

دولت از زمانی که فعالیت خود را در این سازمان آغاز کرده، اقدامات اساسی را در دستور کار قرار داده است. سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران براساس دستورالعمل حق بهره‌برداری از تاسیسات، زیرساخت‌های صنعتی را به صنعتگران واگذار می‌کند که این دستورالعمل در ۵سال گذشته، ۲بار اصلاح شده بود اما این اصلاحات کافی نبود و بدین سبب در یکسال اخیر، ۳بار این دستورالعمل مورد اصلاح قرار گرفت.

به‌طوری که این اصلاحات بتواند شرایطی را فراهم کند که صنعتگران خیلی راحتتر و با شرایط بهتری بتوانند زیرساخت‌های صنعتی را در اختیار بگیرند. به‌عنوان مثال پیش از این برای تجمیع کردن زمین کسانی که زمین صنعتی داشته و زمین صنعتی دیگری را برای توسعه درخواست کرده بودند و قصد تجمیع این ۲زمین را داشتند، ۳۰درصد حق بهره‌برداری از آنها دریافت می‌شد که در تازه‌ترین اقدام، سازمان طبق دستورالعمل، این هزینه را رایگان کرد.

 از سویی کسانی که به آنها زمین واگذار می‌شد در یک حالت می‌توانستند برای اخذ این زمین، ۲۵درصد نقدینگی آورده و بقیه را در اقساط پرداخت کنند. اما در حال حاضر ۲نوع شرایط متفاوت برای آنها وجود دارد. یکی از شرایط همان شرایط ابتدایی است، دیگری برای کسانی است که می‌خواهند در ابتدای کار مبلغ بیشتری را پرداخت کنند. به این صنعتگران یکسال تنفس داده می‌شود؛ به این معنا که در دوره‌ای که می‌خواهند ساخت‌وساز انجام دهند، هیچ پرداختی به ما نخواهند داشت و در این صورت تمام منابع آنها صرف ساخت‌وساز شده تا زودتر بتوانند واحدهای صنعتی خود را به بهره‌برداری برسانند.

برای ایجاد انگیزه در بین صنعتگران برای انجام فعالیت‌های صنعتی چه برنامه‌هایی در دست دارید؟

تسهیلات دیگری که برای صنعتگران در نظر گرفته شده به این بازمی‌گردد که اگر یک صنعتگر پیش از موعد توانست واحد صنعتی خود را به بهره‌برداری برساند، اقساط باقیمانده را به وی می‌بخشیم. با مهیا شدن این شرایط برای فعالیت‌های صنعتی انگیزه ایجاد خواهد شد. بنا داریم اگر قرار است به کسی تخفیف داده شود این تخفیف شامل حال صنعتگری شود که صنعت را به بهره‌برداری رسانده است.

علاوه بر این موارد، وزیر صنعت، معدن و تجارت در ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ ابلاغیه‌ای را به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ارائه داد که علاوه بر تسهیلاتی که در دستورالعمل برای آنها در نظر گرفته شده، برای مناطق کمتر توسعه‌یافته ۱۰درصد تخفیف و یک سال تنفس روی تمامی تاسیساتی که در اختیار آنها قرار می‌دهیم، در نظر گرفته شود. همچنین در مناطق برخوردار نیز ۵درصد تخفیف و ۶ماه تنفس در نظرگرفته شده است.

این شرایط شامل حال استان تهران نیز می‌شود؟

خیر. همه این شرایط به استثنای استان تهران است. استان تهران با توجه به روال دستورالعمل‌قبلی پیش خواهد رفت زیرا سیاست دولت بر این است که تمرکز صنایع در استان تهران با توجه به آلودگی‌های زیست‌محیطی و ازدحام و تراکم صنعتگران در این استان، به پراکندگی در کل کشور مبدل شود. بدین سبب این تخفیف‌ها برای استان تهران در نظر گرفته نشده تا سیاست‌های دولت نیز پوشش داده شود.

براساس قوانینی که بر شهرک‌های صنعتی حکمفرماست، بنا بوده تا کسانی که واحدهای صنعتی خود را به شهرک‌ها منتقل کنند، بتوانند از ۵سال معافیت مالیاتی برخوردار شوند. اما حتی با وجود این قانون، هیچ صنعتگری نتوانسته از این معافیت استفاده کند. برای اصلاح این روند برنامه‌ای دارید؟

براساس تبصره ۳ ماده ۱۳۸ قانون مالیات مستقیم برای اینکه صنعتگران داخل شهرها انگیزه پیدا کنند، قانونگذار تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده بود تا واحدهای صنعتی مستقر در شهرها در صورتی که به شهرک‌های صنعتی منتقل شوند بتوانند از ۵سال معافیت مالیاتی برخوردار باشند.

 این قانون از دهه ۸۰ وجود داشت اما به اجرا درنمی‌آمد زیرا با فرآیندهایی که سازمان امور مالیاتی تنظیم کرده بود، هیچ صنعتگری نتوانسته بود از این تسهیلات استفاده کند که با پیگیری‌های مهندس نعمت‌زاده و سازمان صنایع کوچک، تفاهمنامه‌ای بین وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شد که بر اساس این تفاهمنامه ۵ماه به همه صنعتگران فرصت داده شد تا با تحویل اسناد و مدارکی که در آن تفاهمنامه تعیین شده بود به سازمان امور مالیاتی مراجعه و جویای حق خود شوند.

به این ترتیب سازمان امور مالیاتی موظف شد تا ۵سال تخفیف مالیاتی که در این سال‌ها به صنعتگران تعلق نگرفته بود را به‌عنوان دیون برای تخفیف‌های بعدی به آنها ارائه دهد. این مورد مختص افرادی بوده که تا۲۸ اسفندماه ۹۱ نتوانسته بودند از تخفیف‌های ۵ساله مالیات مستقیم استفاده کنند. همچنین باقی صنعتگرانی که از اول فروردین ۱۳۹۲ به این سو دست به این عمل بزنند، باید با همان شرایط قبلی به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند و از این تخفیف‌ها بهره ببرند.

 از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به برگزاری نشست‌های تخصصی استانی برای صنعتگران اشاره کرد. گلایه‌های این صنعتگران اولویت‌بندی شده و سازمان صنایع کوچک نیز براساس فراوانی درخواست‌ها، برنامه‌هایی را تنظیم کرده است. به‌عنوان مثال بخشی از آنها در دولت قابل حل بود که برای آن لایحه تنظیم و به وزیر تقدیم کردیم که در حال پیگیری است. برخی نیز باید به مجلس می‌رفت و در چارچوب قانون حل و فصل می‌شد. پیشنهادهای قانونی در قالب برگزاری جلساتی با کمیسیون‌های مختلف صنایع و معادن، برنامه و بودجه، کمیسیون اصل ۴۴ برگزار شد که این موارد هم در دست اقدام است.

با توجه به اینکه شرایط اقتصادی کشور واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را با مشکلات متعددی مواجه کرده بود، بسیاری از این واحدها یا متوقف شدند یا زیر ظرفیت تولید کردند. برای بازگرداندن این واحدهای صنعتی به چرخه تولیدبرنامه‌ای دارید؟

در ۱۸تیر ۱۳۹۳ با پیگیری ۶ماهه‌ای که انجام گرفت، هیات وزیران جلسه‌ای را به صنایع کوچک اختصاص داد. در آنجا سازمان صنایع کوچک با همت وزیر صنعت، معدن و تجارت توانست گزارشی را از میزان واحدهای صنعتی با تولید زیر ظرفیت۵۰درصد، واحدهایی که بین ۵۰ تا ۷۰درصد تولید می‌کنند و سایر واحدهایی که بالای ۱۰۰درصد تولید می‌کنند، ارائه داد. در این راستا، سازمان گزارشی را در قالب طرح راه‌اندازی مجدد واحدهای فعال در کشور با افزایش ظرفیت ارائه کرد تا بتواند مصوبه هیات وزیران را بگیرد.

براساس این طرح قرار است ۴۰درصد از واحدهای متوقف در کشور مجددا راه‌اندازی شوند. بنابراین بنا شد تا ۲۰درصد واحدهایی که درحال حاضر زیر ۵۰درصد تولید دارند را به ظرفیت بالای ۵۰ درصد برسانیم. همچنین ۲۰درصد از واحدهایی که بین ۵۰ تا ۷۰ درصد تولید دارند را به ظرفیت بالای ۷۰درصد خواهیم رساند که در مجموع ۱۰۰هزار میلیارد ریال تسهیلات نیاز داریم که در اختیار این صنایع قرار دهیم. هیات وزیران این طرح را تصویب کرد و طرح اجرایی آن آماده و به وزیر صنعت، معدن و تجارت تقدیم شده تا پس از اخذ تاییدیه از مقام عالی وزارت، آن را به دولت ارائه دهیم.

برای توسعه شهرک‌های صنعتی اقدامی در دست دارید؟

سازمان صنایع کوچک در رابطه با شهرک‌های صنعتی، سیاستی را در پیش گرفته است بنابراین سیاست نمی‌خواهیم شهرک‌ها را توسعه کمی دهیم بلکه فقط توسعه کیفی شهرک‌ها در دستور کار است. مگر اینکه در جاهایی که تقاضایی برای آن وجود داشته باشد یا در جایی مثل تهران ظرفیت شهرک‌های صنعتی پر شده باشد که در این صورت نیازمند ایجاد شهرک صنعتی هستیم که باقی صنعتگران به آنجا منتقل شوند. ولی در کشور کمتر جایی داریم که شهرک صنعتی نداشته باشیم.

در حال حاضر چه میزان شهرک صنعتی در کشور وجود دارد؟

در حال حاضر ۷۰هزار هکتار زمین فاز عملیاتی داریم. در این فاز عملیاتی ۵۰هزار هکتار زمین صنعتی در اختیار داشته که از این میزان، ۳۰هزار هکتار به صنعتگران واگذار شده است. یعنی ۲۰هزار هکتار زمین صنعتی در اختیار دولت برای واگذاری به بخش غیردولتی وجود دارد. بخشی از این زمین‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته است که در حال حاضر متقاضی کمتری دارد و ممکن است فعلا تکمیل نشود. اما بخشی از آن نیز در مناطق برخوردار است و شرایط آن شرایط خاص‌تری است، اما قصد نداریم تا دوباره منابع دولت را برای شهرک صنعتی اختصاص دهیم. همین کار سبب می‌شود تا بهره‌وری سرمایه در کشور افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرسا شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت و نهمین نمایشگاه اتوماسیون صنعتی مشهد  توسط شرکت بین المللی آرسا از 20 الی 23 آبان ماه 93 در  محل دایمی نمایشگاه های بین المللی مشهد برگزار می شود.

 انتهای پیام/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان
  • آنجمن خوردگی ایران
  • سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی
  • شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی