08 روز تـا افتتاح
همایش ها
تبلیغات
لینک های مرتبط

افغانستان بازار صادراتی ماندگار برای ایران

 

وضعیت اقتصادی :

افغانستان با ۶۵۲٬۸۶۴ کیلومتر مربع مساحت چهل‌و یکمین کشور وسیع دنیا است و جمعیت آن در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۱ میلیون نفر بوده که آن در رتبه چهل‌ودوم پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌دهد. فارسی دری و پشتو زبان‌های رسمی این کشور و اسلام دین رسمی آن است. بتولید ناخالص ملی سرانه این کشور در سال ۲۰۱۴ بر اساس ارزش اسمی دلار معادل ۶۹۵ دلار است و بر اساس برابری قدرت خرید به ۱۱۷۷ دلار می‌رسد. این کشور درسال ۲۰۱۱ با شاخص توسعه انسانی ۰٫۳۹۸ در رتبه ۱۷۲ دنیا قرار گرفته‌است. افغانستان یکی از اعضای اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا،سازمان اکوو سازمان کنفرانس اسلامی می‌باشد. بیش از 95 درصد از نیازهای کشور به صورت واردات ازسایرکشورها به خصوص کشورهای همسایه تامین می گردد. طبق گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات به افغانستان در 6 ماهه نخست سال 94 بیش از یک میلیارد دلار می باشد که نزدیک به 10%  از ارزش کل صادرات جمهوری اسلامی ایران را تشکیل      می دهد. در حال حاضر این کشور در مقایسه با تمام کشورهای منطقه پایین ترین نوع تعرفه ی گمرکی را داراست. با عنایت به کیفیت مرغوب ، تعرفه ی مناسب ، مسیر نزدیک و سهل الوصول، رعایت استانداردهای محصولات وکالاهای ایرانی، محصول ایرانی در این کشور از جایگاه خاصی برخورداراست. مردم افغانستان به علت زندگی در ایران و یا رفت و آمد فراوان با محصولات وکالاهای ایرانی آشنایی کامل داشته و ترجیح می دهند از آنها استفاده نمایند. باتوجه به افزایش توان خرید کالاهای ایرانی در افغانستان این بازار مطلوب تر از گذشته شده است .

جغرافیا :

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به پشتو: د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشوری محصور در خشکی در آسیای میانه است. این کشور حدفاصل آسیای میانه، جنوب غربی آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و شرق، ایران در غرب، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند.

دین و مذهب :

۹۹٪ مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود ۸۰-۸۹٪ آنان سنی، ۱۰-۱۹٪ شیعه و کمتر از ۱٪ پیرو دیگر ادیان هستند. تا دهه ۱۸۹۰، منطقه نورستان به با نام کافرستان (سرزمین کافرها) شناخته می‌شد. نورستانی‌ها که ویژگی‌های نژادی منحصربه‌فردی دارند تا آن هنگام به باورهای روح‌باوری، چندخدایی و شمن‌باوری پایبندی داشتند. پس از اشغال این منطقه توسط دولت افغانستان تمام اهالی آن به اسلام گرویدند و نام این سرزمین به نورستان تغییر پیدا کرد.

رابطه با ایران

به سبب ارتباطات ریشه دار فرهنگی، ایران نقش مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد، علاوه بر این ایران یکی از بزرگ‌ترین طرف‌های تجاری افغانستان است. پس از سرنگونی طالبان و روی کار آمدن نظام سیاسی جدید در افغانستان روابط تجاری افغانستان و ایران افزایش چشمگیری داشته‌است. البته این روابط تاکنون بیشتر صادرات ایران به افغانستان بوده‌است. ایران و افغانستان در زمینه مبارزه با مواد مخدر و بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان همکاری دارند.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
اخبار نمایشگاه فید خبرها
حامیان